Acid Forest

reż. Rugilė Barzdžiukaitė / Litwa / 2018 / 63 min. / polska premiera

Sekcja: Pokazy specjalne

TWÓRCY

Reżyseria: Rugilė Barzdžiukaitė

Zdjęcia: Rugilė Barzdžiukaitė

Montaż: Rugilė Barzdžiukaitė

Dźwięk: Dovydas Korba, Jonas Maksvytis 

Producenci/tki: Dovydas Korba

Produkcja: Neon Realism / A Laukas

Właściciel praw: Neon Realism, Pascale Ramonda

Język: litewski, angielski, niemiecki, francuski, fiński, rosyjski, mandaryński, estoński, japoński, hiszpański


https://neonrealism.lt/acid-forest/Pokaz specjalny filmu i spotkanie z reżyserką odbędą się 26.03. o godz. 18:00 w Muzeum na Pańskiej (ul. Pańska 3). Wstęp wolny.

OPIS

Czy można sobie wyobrazić atrakcję turystyczną, w której ludzie przychodzą zobaczyć umierający las? Gdzie są nie tylko obserwatorami, ale także tymi obserwowanymi i słyszanymi przez ogromne, czarne ptaki? Taras widokowy z widokiem na stary, sosnowy las na Litwie, zdziesiątkowany przez toksyczne wydzieliny miejscowej populacji kormoranów, stanowi niesamowitą platformę dla ludzkich komentarzy na temat zmian środowiska. Balansując pomiędzy zabawnymi i przerażającymi momentami, jak z filmów Hitchcocka, „Acid Forest” w spektakularny sposób wykorzystuje widok z lotu ptaka, aby pokazać szokującą skalę zniszczenia, obnażając tym samym zachowania odwiedzających las ludzi. Turyści narzekają na ptasi spisek mający na celu zniszczenie przyrody. A to wszystko na surrealistycznego krajobrazu ogołoconych drzew, które nie są już wystarczająco bujne, aby ukryć wejście do jednego z bunkrów Hitlera. Reżyserka filmu jest jedną ze współtwórczyń pawilonu litewskiego nagrodzonego Złotym Lwem na tegorocznym Biennale w Wenecji.

Partnerzy:

logo_Muzeum_PL_wysokie_M_HQ_edited.png
LCI-900px.jpg
LKClogo_EN.jpg
departament_obecnosci.jpg

FESTIWALE I NAGRODY

 Locarno Film Festival (Nagroda First Feature Swatch Art Peace Hotel), Hot Docs Toronto, Trento Film Festival, Jihlava International Documentary Film Festival, RIDM - Montreal Documentary Film Festival, Tbilisi Film Festival, Riga International Film Festival, Thessaloniki Documentary Festival, Revelation Perth International Film Festival, Carl International Film Festival, DokuFest Kosovo, Three Rivers Film Festival, Northern Lights Nordic-Baltic Film Festival, Nonfiction Film Festival, goEast Filmfestival, Docpoint Tallin, Bergen International Film Festival, This Human World International Human Rights Film Festival 

RUGILĖ BARZDŽIUKAITĖ

Rugilė_Barzdžiukaitė_-_�%22'_Aris_Rammos

Rugilė Barzdžiukaitė urodziła się w 1983 roku na Litwie. Tworzy filmy, reżyseruje spektakle i jest artystką sztuk wizualnych. W swojej pracy twórczej Rugilė eksploruje lukę między obiektywną i wyobrażoną rzeczywistością, jak również kwestionuje antropocentryczny sposób myślenia w żartobliwy sposób. Jej ostatni pełnometrażowy dokument-esej „Acid Forest” został nagrodzony na festiwalu w Locarno w 2019 roku i jest do tej pory pokazywany na festiwalach filmowych na całym świecie. Rugilė jest jedną z trzech artystek, które reprezentowały Litwę na Biennale w Wenecji w 2019 roku i otrzymały Złotego Lwa dla najlepszego narodowego pawilonu.

GALERIA