Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)

reż. Aistė Žegulytė / Litwa / 2018 / 69 min. / warszawska premiera

Sekcja: Pokazy specjalne

TWÓRCY

Reżyseria: Aistė Žegulytė

Scenariusz: Titas Laucius, Aistė Žegulytė

Zdjęcia: Vytautas Katkus

Montaż: Aistė Žegulytė, Mikas Žukauska

Muzyka: Gediminas Jakubka, Mindaugas Urbaitis

Producenci/tki: Giedrė Burokaitė

Produkcja: Meno Avilys
 

Właściciel praw: Meno Avilys

Języki: litewski
 

http://menoavilys.org/en/382825/projects/people-animals-and-thingsPokaz specjalny filmu i spotkanie z reżyserką odbędą się 13.03. o godz. 18:00 w Muzeum na Pańskiej (ul. Pańska 3). Wstęp wolny.

OPIS

„Czy można tchnąć życie w coś, co przeminęło?” – pyta reżyserka Aistė Žegulytė w filmie, w którym główne role grają wypchane zwierzęta. Taksydermista, hodowca jeleni i pracownik muzeum zoologicznego pracują na styku życia i śmierci, gdzie granica między tym, co rzeczywiste i sztuczne stała się prawie niezauważalna. Taksydermia jako rzemiosło jest w filmie punktem wyjścia do postawienia pytań o kwestię konstruowania natury przez człowieka oraz wiary w możliwość nieskończonego ulepszania, modyfikowania i reorganizowania świata. „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)” to historia bliska powieści „Prowadź pług swój przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk - człowiek jako pan świata zabija i przywraca do życia, a zwierzęta żywe i martwe są traktowane jak przedmioty-do-posiadania,rywalizujące o to, które z nich w oczach widzów zostanie uznane za najbliższe ideału. Szklane oczy wypchanych zwierząt pytająco patrzą  z ekranu, kiedy myśliwi polują na żywe jelenie i sztuczne aligatory, a taksydermiści starają się prześcignąć naturę, poszukując w swoich eksponatach ideału naturalności.  Wojerystyczne oko kamery pokazuje kadry niczym pocztówki z odległego świata, w których zaciera się granica między rzeczywistością a imitacją, w którym zabija się po to, aby próbować przywrócić życie. W filmie Aiste Žegulytė „martwa natura” nabiera nowego znaczenia. (Bogna Stefańska) 

Partnerzy:
 

logo_Muzeum_PL_wysokie_M_HQ_edited.png
LCI-900px.jpg
LKClogo_EN.jpg
departament_obecnosci.jpg

FESTIWALE I NAGRODY

 DOK Leipzig, CPH:DOX, Hot Docs Toronto, Thessaloniki Documentary Festival, Vilnius Film Festival (Nagroda Cineuropa), Beldocs, Docaviv, Brussels International Film Festival (Grand Prix), Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Iceland Documentary Film Festival, Riga International Film Festival (Wyróżnienie specjalne), CineEast − Central and Eastern European Film Festival, RIDM - Montreal International Documentary Festival, Premiers Plans Festival D’Angers, Black Nights Film Festival 

AISTĖ ŽEGULYTĖ

Aiste Zegulyte_photo_small.jpg

Aistė Žegulytė urodziła się w 1986 roku w Poniewieżu, na Litwie, gdzie uczęszczała do szkoły średniej i szkoły plastycznej. W latach 2006-2009 studiowała technikę fotograficzną na Uniwersytecie Technicznym w Wilnie, a następnie reżyserię telewizyjną i filmową w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, którą ukończyła w 2013 roku. Jej projektem dyplomowym był film dokumentalny „Identities”. Jest autorką kilku fabularnych i dokumentalnych krótkich metraży, a „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)” jest jej pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym.

GALERIA