Bóg ma wolne w niedzielę

reż. Leona Goldstein / Niemcy / 2015 / 84 min. / polska premiera

Sekcja: Lepsze jutro?

TWÓRCY

Reżyseria: Leona Goldstein

Scenariusz: Leona Goldstein

Zdjęcia: Leona Goldstein

Montaż: Clara Andres

Dźwięk: Felicitas Heck 

Muzyka: Emilio Gordoa

Producenci/tki: Veronika Janatková, Leona Goldstein

Produkcja: zAPANka films

Właściciel praw: Visible Film

Język: angielski, francuski, ruanda-rundi

 

http://godisnotworkingonsunday.org

OPIS

W połowie lat dziewięćdziesiątych, po kilkuletnim okresie wojny domowej i ludobójstwa kobiety stanowiły 70% populacji Rwandy. Jedną z konsekwencji zmian demograficznych spowodowanych konfliktem była dominacja kobiet w oficjalnych ciałach politycznych, jak również w oddolnych procesach naprawczych. Głównymi bohaterkami dokumentu są Godelieve i Florida, działaczki rwandyjskiej organizacji kobiecej Pro-Femmes / Twese Hamwe. Organizują one emancypacyjne „kobiece treningi” oraz otwarte dyskusje o seksualności. Wiele z ich działań skupia się także na kolektywnym uśmierzaniu dawnych traum poprzez wspólny taniec i śpiew, aktywność lokalnych grup teatralnych lub sesje terapeutycznego dotyku. Film Leony Goldstein to obraz strategii współczesnego afrykańskiego feminizmu, poruszający również kwestie dziedzictwa niemieckiego i belgijskiego kolonializmu oraz współczesnej polityki Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego. (Michalina Augusiak)

Każdy dochód z filmu trafia w 100% do kobiet w Rwandzie. Od 9 lat twórczynie filmu organizują partnerstwa edukacyjne, szczególnie dla dzieci ofiar gwałtu, które w większości nie mają wsparcia finansowego ani od swoich rodzin, ani od rządu, a w większości przypadków nie mogą uczęszczać do szkoły. Już za 60 zł miesięcznie możecie umożliwić dziecku w Rwandzie pójście do szkoły i uniknąć dyskryminacji i wykluczenia społecznego. Oczywiście nawet 20 zł miesięcznie jest ogromną pomocą! Jeśli chcecie uzyskać dodatkowe informacje, piszcie na adres: mail@leonagoldstein.de.

Partner:

logo_goethe_institut_2.png

FESTIWALE I NAGRODY

ONE WORLD International Human Rights Documentary Film Festival, Beyond Borders Film Festival, MIC Genero International Film Festival (Najlepszy film), MOVEIT! Film Festival (Najlepszy film o prawach człowieka), Vox Feminae International FilmFestival, China Women’s Film Festival (Najlepszy film), Globale FilmFestival, Berlin Independent Film Festival BIFF (Najlepszy reżyser), DOCfeed International Documentary Film Festival, Lisbon International Film Festival, Naples Independent Film Festival, TMC The Modcon London Film Festival,  International Women’s Film Festival Cologne (Nagroda Publiczności)

LEONA GOLDSTEIN

LEONAGOLDSTEIN_small.jpg

Leona Goldstein jest wielokrotnie nagradzaną dokumentalistką i dziennikarką. Urodziła się w 1976 roku w Rzymie, gdzie ukończyła komunikację wizualną. Studiowała również w Dortmundzie i Berlinie. W swoich licznych filmach i fotografiach bada zagadnienie granic, skupiając się na kwestiach praw osobistych, równości płciowej i migracji. Jej ostatnie projekty dokumentują ruchy społeczne w Rwandzie, Kambodży, Wenezueli, Burkina Faso, Meksyku, jak i w Europie. Jej prace zostały wielokrotnie nagrodzone. Jest autorką czterech książek i kilkunastu filmów dokumentalnych. Od 2012 roku prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego na Uniwersytecie Nauk Stosowanych (HTW) w Berlinie.

GALERIA