top of page

Egg

reż. Martina Scarpelli / Francja / 2018 / 11 min. / warszawska premiera

Sekcja: Ciało

TWÓRCY

Reżyseria: Martina Scarpelli

Scenariusz: Martina Scarpelli

Animacja: Martina Scarpelli

Montaż: Albane du Plessix, Martina Scarpelli

Muzyka: Amos Cappuccio, Sofie Birch

Producenci/tki: Emmanuel-Alain Raynal, Pierre Baussaron, Lana Tankosa Nikolic

Produkcja: Miyu Productions w koprodukcji z Late Love Production
 

Właściciel praw: Miyu Distribution

Język: angielski

 

https://martinascarpelli.com/egg-2

OPIS

Film jest autobiograficznym zapisem doświadczenia włoskiej reżyserki, która w młodości chorowała na anoreksję i pełni funkcję intymnego, terapeutyzującego wyznania. W ekspresjonistycznej animacji Martiny Scarpelli przestrzeń i ciało stają się kanciaste, a wszelka obłość musi zostać unieszkodliwiona. Kubistyczne linie oddają klaustrofobiczne poczucie niezadomowienia we własnym ciele, przeżywane przez bohaterkę wyjątkowo intensywnie w chwili, gdy spośród listy produktów zaleconych jej przez lekarza przychodzi czas na zjedzenie jajka. (Michalina Augusiak)

Podziękowania za wsparcie dla Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Partner:

YK_Logo_Black@10x.png

FESTIWALE I NAGRODY

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator (Brązowy Pegaz i Nagroda Publiczności), Docaviv (Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny), shortlista do nagród Cezara, Indie Street Film Festival (Najlepszy animowany film krótkometrażowy), Ars Electronica (Wyróżnienie Specjalne), DOK Leipzig (Złoty Gołąb dla Najlepszego animowanego filmu), Annecy International Film Festival (Nagroda Jean-Luc Xiberras dla Pierwszego filmu), AFI Fest (Główna Nagroda Jury dla Najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego), MONSTRA Lisbon Animation Festival (Grand Prix), Filmfest Dresden (Złoty Jeździec w konkursie międzynarodowym dla Najlepszego animowanego filmu), London International Animation Festival (Najlepsza animacja), Seattle International Film Festival (Wyróżnienie Specjalne), Manchester Film Festival (Wyróżnienie Specjalne), Riga International Film Festival (Wyróżnienie Specjalne), shortlista do nagród David di Donatello, Odense International Film Festival (Nagroda Animation Talent), nominacja dla Najlepszej reżyserii do European Animation Award

MARTINA SCARPELLI

v2.jpg

Martina Scarpelli jest włoską reżyserką i artystką, absolwentką sztuk pięknych na Accademia di  Brera w Mediolanie oraz animacji w Centro Sperimentale di Cinematografia w Turynie. „Cosmoetico” jest jej filmem dyplomowym z 2015 roku. Brała udział w ASF – Animation Sans Frontières w 2014/2015 roku w zakresie rozwoju i produkcji animowanych projektów. Obecnie pracuje w Danii. Jej najnowszy krótki metraż „Egg” został nagrodzony kryształem na festiwalu w Annecy, Złotym Gołębiem na DOK Leipzig i Złotym Jeźdźcem na Filmfest Dresden. „Egg” był też nominowany w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film na European Animation Awards w 2018 roku oraz znalazł się na shortliście do nagrody Cezara w 2020 roku.

GALERIA

bottom of page