top of page

reż. Isabel Coixet / Hiszpania / 2022 / 93 min. / polska premiera

Żółty sufit

17.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

20:30

Reżyseria: Isabel Coixet
Zdjęcia: Nadia S. Zafra
Montaż: Mariona Solé Altimira (AMMAC)
Dźwięk: Nora Haddad, Anna Rajadell
Muzyka: Chop Suey
Producent_ka: Isabel Coixet, Carla Sospedra
Produkcja: Miss Wasabi Films
Światowa dystrybucja: The Open Reel International Sales
Język: kataloński, hiszpański

https://www.theopenreel.com/portfolio-item/the-yellow-ceiling/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

„Moje ciało wiedziało”, mówi jedna z bohaterek filmu Isabel Coixet („Życie ukryte w słowach”, „Moje życie beze mnie”). „Myślałam, że jestem bardzo dorosła, ale teraz, kiedy widzę siebie na nagraniach wideo, widzę po prostu piętnastoletnią dziewczynkę”.
Nagrań, także w samym filmie, jest sporo: bohaterki należały do nagradzanego zespołu La Inestable – prestiżowej szkoły teatralnej przy Teatre Municipal de l’Escorxador w Lleidzie (o ironio, „l’escorxador” to po katalońsku „rzeźnia” – nazwa instytucji nawiązuje do ubojni, która mieściła się wcześniej w tym samym budynku). Film opiera się na świadectwach przemocy seksualnej, która ciągnęła się przez lata, na scenie i poza nią. Charyzmatyczny pedagog Antonio Gómez stworzył niemal coś w rodzaju kultu, w którym przez lata wykorzystywał seksualnie swoje nastoletnie podopieczne. Bohaterki analizują zarówno swoje osobiste historie, jak i specyfikę szkoły artystycznej jako przestrzeni, w której łatwo niezauważalnie przekroczyć granice, nadużyć zaufania w relacji mentorskiej.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

San Sebastian International Film Festival, IDFA, Hot Docs, São Paulo International Film Festival, Cinehorizontes Marseille, Pune International Film Festival, One World Documentary and Human Rights Film Festival Bucharest, Montevideo Uruguay International Film Festival, Istanbul International Film Festival

ISABEL COIXET

Marta_Magnuska.jpeg

Isabel Coixet (ur. 1960) jest katalońską reżyserką filmową. Jest jedną z najbardziej uznanych reżyserek filmowych współczesnej Hiszpanii. Od początku swojej kariery filmowej w 1989 roku wyreżyserowała dwanaście pełnometrażowych filmów fabularnych, a także filmy dokumentalne, krótkometrażowe i reklamy. Międzynarodowy rozgłos zdobyła w 2003 roku intymnym dramatem „Moje życie beze mnie”, opartym na opowiadaniu Nancy Kincaid. Dwa lata później wyreżyserowała „Życie ukryte w słowach”, które otrzymało cztery nagrody Goya: dla najlepszego filmu, najlepszej reżyserii, najlepszej produkcji i najlepszego scenariusza. W 2005 roku Coixet dołączyła do grona 18 międzynarodowych filmowczyń i filmowców, w tym Gusa Van Santa, Waltera Sallesa oraz Joela i Ethana Coenów, w ramach nowatorskiego, zbiorowego projektu „Paris, je t’aime”. W 2000 roku założyła własną firmę producencką Miss Wasabi Films.

GALERIA

bottom of page