top of page

reż. Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi / Niemcy, Ukraina / 2023 / 18 min.

Budząc się w ciszy

16.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

18:00

Reżyseria: Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi
Scenariusz: Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi
Zdjęcia: Tobias Blickle
Montaż: Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi
Dźwięk: Daniel Asadi Faezi, Andrew Mottl, Kristina Kilian
Muzyka: Anton Baibakov, Dewey Martino
Producent_ka: Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi
Produkcja: Faezi Filmproduktion, Lotas Film w koprodukcji z: Babylon’13 Kyiv
Światowa dystrybucja: Square Eyes
Język: ukraiński, niemiecki, rosyjski

https://squareeyesfilm.com/shorts/waking-up-in-silence/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

Działający jako duet twórczy Mila Zhluktenko (urodzona w 1991 roku w Kijowie, mieszkająca od 2004 roku w Niemczech) i Daniel Asadi Faezi (ur. 1993) nakręcili swój film na taśmie, w wyrazistych kolorach i celuloidowej szorstkości. Opowiadają o młodych ukraińskich osobach uchodźczych mieszkających w niemieckiej bazie wojskowej. W kontraście do otoczenia poznajemy dziecięcy świat – plac zabaw, szaleństwa na karuzeli, przechodzenie przez płot, włóczenie się po krzakach i łące – w filmie prawie nie ma dorosłych. Czas dzieciom wypełnia przebywanie we własnym towarzystwie. Ojcowie zostali w Ukrainie, a ich rzeczywistości domyślamy się na podstawie rozdzierających serce prostych informacji przekazywanych przez telefon. Film został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury w konkursie Generation Kplus na festiwalu filmowym w Berlinie (2023).

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Berlinale (Nagroda Specjalna Międzynarodowego Jury sekcji Generation Kplus dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego), Visions du Réel, DOK.fest München, Beldocs International Documentary Film Festival, Millennium Docs Against Gravity, Vienna Shorts – International Short Film Festival, Docudays UA (Nagroda Główna - Konkurs Narodowy), Palm Springs International ShortFest

MILA ZHLUKTENKO & DANIEL ASADI FAEZ

Marta_Magnuska.jpeg

Mila Zhluktenko urodziła się w Kijowie w Ukrainie. Studiowała na Wydziale Dokumentalnym Uniwersytetu Telewizji i Filmu w Monachium. Jej filmy były pokazywane na wielu festiwalach filmowych, m.in. IDFA, Visions du Réel, Camerimage i MoMA Doc Fortnight. „Opera Glasses” zdobyły Złotego Gołębia na festiwalu DOK Leipzig. „Aralkum” otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na festiwalu Visions du Réel i zakwalifikował się do Oscara®.

Daniel Asadi Faez urodził się w Schweinfurcie w Niemczech. Studiował na Wydziale Dokumentalnym Uniwersytetu Telewizji i Filmu w Monachium oraz w National College of Arts Lahore w Pakistanie. Oprócz reżyserii zajmuje się produkcją kina dokumentalnego i eksperymentalnego. Jego filmy były pokazywane na wielu festiwalach filmowych, m.in. w Locarno, na DOK Leipzig, Visions du Réel i Ann Arbor. Jest stypendystą programu Berlinale Talents.

GALERIA

bottom of page