top of page

Shahid

reż. Narges Kalhor / 2024, Niemcy, 84 min. / polska premiera

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

8 września 2024

16:00

Kinoteka, plac Defilad, Warszawa, Polska

Reżyseria: Narges Kalhor
Scenariusz: Narges Kalhor, Aydin Alinejad
Zdjęcia: Felix Pflieger
Montaż: Frank Müller, Narges Kalhor
Dźwięk: Jesus Casquete, Philip Hutter
Muzyka: Marja Burchard
Producent_ka: Michael Kalb
Produkcja: Michael Kalb Filmproduktion
Światowa dystrybucja: Filmotor
Język: niemiecki, farsi, angielski
Strona: https://filmotor.com/shahid/

OPIS

Reżyserka Narges Shahid Kalhor nie chce już, aby nazywano ją „Shahid” (arab. męczennicą) i zatrudnia aktorkę, aby zagrała ją samą rozpoczynającą proces zmiany nazwiska. Nagle pojawia się jej dziwaczny pradziadek. Człowiek, który sto lat temu został uznany w Iranie za męczennika po swojej bohaterskiej śmierci i w ten sposób przekazał swoim potomkom honorowe „Shahid”. Próbuje uniemożliwić swojej prawnuczce realizację planu.
Warstwy czasowe zlewają się ze sobą, a pomiędzy reżyserką a jej aktorką dochodzi do nerwowej kłótni. Podczas gdy format filmu płynnie meandruje pomiędzy rzeczywistością, fikcją, teatrem i musicalem, plany wszystkich spełzają na niczym: reżyserka „wykłada się" na przeszkodach biurokracji, aktorka na żądaniach reżyserki, pradziadek na upartej woli potomkini i wreszcie sam film na własnych założeniach. „Shahid” to osobisty film o balansie pomiędzy rozliczeniem się z przeszłością, teraźniejszością i samą sobą, jednocześnie z dystansem i humorem kwestionujący wszelkie radykalne ideologie.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Berlinale (Nagroda Caligari, Nagroda CICAE Arthouse Cinema Award), Visions du Réel, DOK.fest München, Lichter Filmfest, Altre Rive Palermo, Karawan Film Festival Rome, Sevil International Women's Documentary Film Festival, Soundtrack Film Festival

NARGES KALHOR

Marta_Magnuska.jpeg

Urodzona w 1984 roku w Teheranie, gdzie się wychowywała i dorastała. Po ukończeniu szkoły średniej w 2001 roku rozpoczęła studia na kierunku Reżyseria Filmów Fabularnych w Teherańskiej Akademii Filmowej, gdzie jej mentorem był m.in. Abbas Kiarostami. W 2007 roku kontynuowała naukę komunikacji wizualnej na Uniwersytecie Kamalolmolk. W tym samym czasie pracowała jako montażystka filmowa w agencji reklamowej ARASB w Teheranie i nakręciła pięć filmów krótkometrażowych. W 2009 roku Narges Kalhor wzięła udział w Norymberskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka (NIHRFF) ze swoim filmem krótkometrażowym „Die Egge”. Jej wniosek o azyl polityczny przyciągnął międzynarodową uwagę, ponieważ była córką najwyższego rangą doradcy kulturalnego ówczesnego prezydenta Iranu Ahmadineżada. Od tego czasu otrzymała azyl w Niemczech, gdzie studiowała na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium. Jej drugi film jako współreżyserki w szkole filmowej, „Shoot Me”, został nominowany do German Short Film Award. W 2019 roku jej film dyplomowy „In the Name of Scheherazade” miał światową premierę na festiwalu Visions du Réel i zdobył nagrodę Goethe Institut Award dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na festiwalu DOK Leipzig. Film był wyświetlany na kilku międzynarodowych festiwalach i był dystrybuowany w szwajcarskich kinach. Był również pokazywany na Berlinale w sekcji Forum w 2021 roku. Jej najnowszy film krótkometrażowy „Sensitive Content” również miał światową premierę na festiwalu Visions du Réel, zdobył nagrodę Young Talent Award na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen i był pokazywany na wielu renomowanych festiwalach na całym świecie.

GALERIA

bottom of page