Dinozaury i większe sprawy
Reż. Justyna Bilik, Marta Nawrot / Polska / 2018 / 2 min. / światowa premiera
Reżyseria: Justyna Bilik, Marta Nawrot
Scenariusz: Justyna Bilik
Animacja (3D): Marta Nawrot
Montaż: Justyna Bilik, Marta Nawrot
Muzyka: Alex Raczyński
Producentki: Justyna Bilik, Marta Nawrot
Produkcja: Justyna Bilik, Marta Nawrot
Właścicielki praw: Justyna Bilik, Marta Nawrot
Język: angielski
TWÓRCZYNIE I TWÓRCY
Rozkoszny żart w hołdzie Irenie Klepfisz, jidyszystce, poetce, eseistce, wykładowczyni i redaktorzycy, aktywistce żydowskiej i lesbijskiej. Klepfisz urodziła się w 1941 roku w warszawskim getcie; ocalała, po wojnie wyemigrowała z matką do Stanów Zjednoczonych. Animacja inspirowana jest jej wierszem „Dinosaurs and the larger issues” ze zbioru „periods of stress” (1975). Występują w niej lesbijski seks, dinozaury i stadko kur za oknem a także międzygeneracyjna, artystyczna i cielesna ciągłość na przekór mitowi lesbijskiej niewidzialności. (Klara Cykorz)
FESTIWALE I NAGRODY
HER Docs Film Festival (premiera światowa)
REŻYSERKA
Justyna Bilik
Scenarzystka, autorka tekstów piosenek jako Łaja Szkło i reżyserka filmów eksperymentalnych. Ukończyła reżyserię, kierunek scenariopisarstwo w Państwowej, Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwentka kursów Sources 2, Torino Film Lab, Midpoint oraz Atelier Scenariuszowego. Scenarzystka nagradzanego w Polsce i za granicą krótkiego metrażu „Saszka“ w reż. Katarzyny Lesisz (m.in. nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix na festiwalu Ca Foscari w Wenecji, Nagroda Specjalna „Cinema without borders" na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles). Reżysersko debiutowała krótkim metrażem „The Fractal Show“ na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Pełny metraż „Norwegian Dream“ w reż. Igora Devolda z jej scenariuszem otrzymał dofinansowanie PISF w ramach programu Koprodukcji Mniejszościowych (2020). Dramaturżka (wraz z Danielem Sołtysińskim) spektaklu „GAZ!“ w reż. Marcina Wierzchowskiego w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie.
Marta Nawrot
Cyber-wróżka nowych mediów, designerka i programistka światów wirtualnych. Cyberfeministka i propagatorka idei Open Source i Free Learning, twórczyni multisensorycznych i multiplayerowych doświadczeń wirtualnych. Współzałożycielka kolektywu i niezależnego wydawnictwa CyberPussy skupionego wokół twórczości cyber i xenofeministycznej w kontekście digital art. Studiowała na kierunku Intermedia na Wydziale Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz w Glasgow School of Art na kierunku Interaction Design. Współzałożycielka grupy Pussymantra oraz duetu Eternal Engine.
GALERIA
ORGANIZACJE PARTNERSKIE