Dwie minuty do północy
Reż. Yael Bartana / Niemcy, Holandia / 2021 / 48 min. / polska premiera
Reżyseria: Yael Bartana
Scenariusz: Yael Bartana, Alex Barrett, Mille Haynes, Itamar Gov
Zdjęcia: Itai Neeman
Montaż: Yael Bartana
Dźwięk: Daniel Meir
Producentki: Yael Bartana, Naama Pyritz
Produkcja: Ingenue Productions, My-i Productions
Właściciel praw: Studio Yael Bartana
Język: angielski
Strona: https://yaelbartana.com
TWÓRCZYNIE I TWÓRCY
Grupa aktorek zbiera się na scenie. Wcielają się w rząd fikcyjnego państwa, złożony wyłącznie z kobiet. W kontekście gróźb ze strony wrogiego mocarstwa, które właśnie pręży swoje nuklearne ramię, kobiecy rząd ustanawia Pokój Porozumienia – jako odwrotność Pokoju Wojny z „Doktora Strangelove’a”. W decyzji jak odpowiedzieć na groźby, i czy kontynuować rozbrojenie swojego państwa, zasięgają rady ekspertek – prawdziwych specjalistek od obronności, żołnierek, prawniczek, aktywistek na rzecz pokoju i polityczek – które dołączają do aktorskiego zespołu na scenie. Dyskutują o wojnie, bezpieczeństwie i nierówności, a ich debata rozciąga się od globalnego kryzysu zdominowanej przez mężczyzn rzeczywistości, po katastrofę klimatyczną i nuklearny wyścig zbrojeń w oparach toksycznej męskości. Tymczasem – równolegle do ich zmagań – napięcie w relacjach z wrogim imperium tylko narasta. Na czele tego kraju stoi człowiek z obsesją rozmiaru swojej rakiety, który bardzo chce udowodnić światu, że jego Wielki, Czerwony Guziczek dobrze działa.
„Dwie minuty do północy” to ostatni etap czteroletniego, interdyscyplinarnego projektu Yael Bartany. Włączając materiały filmowe nagrane w czasie eksperymentalnych spektakli w Aarhus, Berlinie i Filadelfii, film staje się jego syntezą, podsumowaniem idei, obrazów i działań. Poprzez umiejscowienie uczestniczek w fikcyjnej ramie oraz zderzenie fantastycznego scenariusza z prawdziwymi improwizowanymi debatami, projekt fantazjuje / marzy o / bada możliwość: co by było, gdyby to kobiety rządziły światem?
FESTIWALE I NAGRODY
CPH:DOX, Sheffield Doc/Fest, Docaviv
REŻYSERKA
Yael Bartana
Yael Bartana (ur. w Izraelu w 1970 r.) jest obserwatorką współczesności i artystką awangardową. Używa sztuki jako skalpela mechanizmów struktur władzy i porusza się po cienkiej linii między socjologią a wyobraźnią. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zajmowała się mrocznymi snami zbiorowej nieświadomości, reaktywowała zbiorową wyobraźnię, analizowała grupowe tożsamości i (nie)estetyczne środki perswazji. W swoich filmach, instalacjach, fotografiach, inscenizacjach i pomnikach Yael Bartana eksploruje takie tematy jak tożsamość narodowa, trauma i przemieszczenie, często poprzez ceremonie, pomniki, publiczne rytuały i zgromadzenia. Jej prace były wystawiane na całym świecie i znajdują się w zbiorach wielu muzeów, m.in. MoMA w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie czy Centre Pompidou w Paryżu. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie i Amsterdamie. Jest laureatką Nagrody Artes Mundi 4 (2010), a jej trylogia „...i zadziwi się Europa" została uznana w 2019 r. przez dziennik „The Guardian" za 9. najważniejsze dzieło sztuki XXI wieku.
GALERIA
ORGANIZACJE PARTNERSKIE