top of page

Pod prąd

Reż. Cris Lyra / Brazylia / 2019 / 27 min. / polska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Cris Lyra
Scenariusz: Ananda Maranhão, Camila Gaglianone, Cris Lyra, Elis Menezes, Lana Lopes, Raíssa Lopes e Yakini Kalid
Zdjęcia: Wilssa Esser, Cris Lyra
Montaż: Beatriz Pomar, Henrique Cartaxo
Dźwięk: Daniel Turini, Henrique Chiurciu, Marina Bruno, Tamis Haddad
Muzyka: Obinrin Trio, Nã Maranhão
Producentka: Camila Gaglianone
Produkcja: Camila Gaglianone
Właścicielka praw: Cris Lyra
Język: portugalski
Strona: https://anacrislyra.wixsite.com/quebramarshort/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Grupa młodych kobiet wyjeżdża z São Paulo na sylwestra do letniskowych domków nad oceanem. Wylegują się na piasku, pozując przed przyjaciółką-rysowniczką (i przed kamerą); przesiadują na skałach, włóczą po plaży, zanim nadejdzie burza. Grają, śpiewają i tańczą (trzy z nich to członkinie kapeli Obinrin Trio). A przede wszystkim rozmawiają do późnej nocy: o swoich włosach i ekspresji płciowej, o lesbijskiej tożsamości, o Czarności, o tym, z czym pozostawiło je doświadczenie protestów w 2013 roku. Nakręcony blisko ciała, a jednocześnie zafascynowany zimnym krajobrazem, film Cris Lyry jest zarazem bardzo intymny, jak i majestatycznie piękny. To obraz tworzenia sobie bezpiecznej przestrzeni, queerowej przyjaźni, przyjemności i troski. (Klara Cykorz)

FESTIWALE I NAGRODY

IDFA - International Documentary Film Festival Amsterdam, Clermont-Ferrand International Short Film Festival (Najlepszy Film Dokumentalny), REGARD Festival (Prix Americana), Frameline, Queer Lisboa (Najlepszy Film Krótkometrażowy), Vilnius Queer Festival „Kreivės” (Najlepszy Film Krótkometrażowy), Internationale Kurzfilmtage Winterthur (Wyróżnienie Specjalne w Międzynarodowym Konkursie), Kyiv International Short Film Festival, Festival International du Court Métrage de Lille (Druga Nagroda w Międzynarodowym Konkursie), Mostra XI Festival, QFFM - Queer Film Festival Munich, FICCI - Festival Internacional de Cine de Cartagena de Indias (Onda Corta), Janela Internacional de Cinema do Recife (Najlepsze Zdjęcia), Mostra Cinema de Gostoso (Nagroda Mistika), Curta Cinema (Nagroda „Canal Brasil”), Festival Mix Brasil (Najlepszy Scenariusz), Goiânia Mostra Curtas (Nagroda Specjalna Jury), Festival Internacional Curtas Belo Horizonte, Olhar de Cinema - Festival Internacional de Cinema de Curitiba (Najlepszy Brazylijski Film Krótkometrażowy), Mostra de Cinema de Tiradentes, Mostra Cinema Conquista, BQFF - Brisbane Queer Film Festival, Shorts México - Festival Internacional de Cortometrajes de México (Najlepszy Krótkometrażowy Iberoamerykański Film Dokumentalny), Kashish International LGBT Film Festival (Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny), NewFest

REŻYSERKA

Lan_You_Director photo.jpg

Cris Lyra
Cris Lyra jest reżyserką i operatorką filmową mieszkającą w São Paulo w Brazylii. W 2015 r. wyreżyserowała swój krótki metraż „A Pleased Man” we współpracy z Bruno Cucio. „Pod prąd” („Breakwater” / „Quebramar”) jest jej drugim filmem krótkometrażowym. Jego międzynarodowa premiera odbyła się w 2019 r. na festiwalu IDFA w Amsterdamie (w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny) i od tego czasu był on nagradzany na festiwalach w Brazylii i poza jej granicami, m.in. w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand w 2020 r. Cris pracowała jako operatorka przy wielu krótkich metrażach, serialach telewizyjnych i trzech filmach pełnometrażowych: „Landless” Camili Freitas, z premierą na Berlinale w 2019 r., „I Remember the Crows”, w reżyserii Gustavo Vinagre (nagroda za Najlepszy Film na festiwalach Cinéma du Réel i IndieLisboa) oraz „Para’i” w reżyserii Viniciusa Toro.

GALERIA

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page