top of page

Sarha

Reż. Jaśmina Wójcik / Polska / 2021 / 13 min. / warszawska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Jaśmina Wójcik
Zdjęcia: Jakub Wróblewski
Montaż: Jaśmina Wójcik
Dźwięk: Jaśmina Wójcik, Krzysztof Sokół
Występują: Zoja Wróblewska, Lea Wróblewska
Producentki_ci: Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski
Produkcja: Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski
Właściciele praw: Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski
Język: polski
Strona: https://www.taskovskifilms.com/film/radiograph-of-a-family/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

„Iść na sarhę znaczyło tyle, co wędrować swobodnie, tak jak się chce, bez ograniczeń – czasownikową formą tego słowa określano czynność wypuszczania o świcie bydła na popas. Używany powszechnie rzeczownik sarha to potoczna, trochę zniekształcona forma klasycznego leksemu. Ktoś, kto idzie na sarhę, wędruje bez celu, nie bacząc na ograniczenia czasowe i przestrzenne, idzie tam, gdzie poprowadzi go jego duch, idzie nakarmić swoją duszę i się odnowić. Nie każda wycieczka zasługuje jednak na miano sarhy. Pójść na sarhę znaczy dać się ponieść. To euforia bez sztucznego wspomagania, odlot w palestyńskim stylu”.
Raja Shehadeh „Zapiski o znikającym krajobrazie. Palestyńskie wędrówki”
Bliski Wschód, Palestyna, Ziemia Święta – dla pary polskich artystów Jaśminy Wójcik i Kuby Wróblewskiego, to miejsca intensywne i mistyczne. Chcieli podzielić się tym doświadczeniem ze swoimi kilkuletnimi córkami. Dwie siostry obserwują Palestynę bez uprzedzeń, z dziecięcą ciekawością i otwartością. Mówią wprost o konflikcie, z którym bezpośrednio się zetknęły. Budują swoje światy, zatrzymują się, kontemplują inną niż znaną im przyrodę. Artyści-rodzice towarzyszą im w tej podróży i starają się patrzeć ich oczami. Podróż ta rezonuje nawet po powrocie do Polski – w rozmowach i wspomnieniach.
Film został zrealizowany podczas rezydencji artystycznej w Palestynie w ramach projektu „Codzienne formy oporu” we współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski z miastem Ramallah przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa.

FESTIWALE I NAGRODY

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

REŻYSERKA

Lan_You_Director photo.jpg

Jaśmina Wójcik
Artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Współredaktorka książki „Sztuka ze społecznością" (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie, zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii „Symfonia fabryki Ursus" (2018). Od kilku lat zaangażowana w edukację alternatywną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom, traktując je jako współtwórców_zynie i zapraszając do dialogu. Obecnie koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy".

GALERIA

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page