top of page

xABo: Ksiądz Boniecki

Reż. Aleksandra Potoczek / Polska / 2020 / 73 min.

bilet.jpeg
web.jpeg
ZOBACZ ONLINE

Reżyseria: Aleksandra Potoczek
Scenariusz: Aleksandra Potoczek
Zdjęcia: Adam Palenta, Szymon Sinoff
Montaż: Marcin Sucharski
Dźwięk: Tomasz Kochan
Muzyka: Hania Rani
Producent: Aleksander Kardyś
Produkcja: Fundacja Tygodnika Powszechnego w koprodukcji z: Krakowskim Biurem Festiwalowym, Regionalnym Funduszem Filmowym, TVN
Właściciel praw: KFF Sales&Promotion
Język: polski
Strona: https://sp.kff.com.pl/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Ksiądz Adam Boniecki to człowiek w drodze. W wieku 85 lat zawsze znajduje czas na spotkanie i głęboką rozmowę. Równocześnie cały czas pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce. Od chwili, kiedy kościelni zwierzchnicy nałożyli na niego zakaz swobodnego wypowiada się w mediach, kapłan stał się jeszcze bardziej aktywny w terenie. Podróżuje po Polsce i odbywa setki spotkań, z ludźmi pełnymi wątpliwości, którzy oczekują od niego nadziei i w burzliwych czasach szukają swojej drogi. Tytułowy „xABo" jest skrótowym autografem bohatera filmu, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi. „xABo: Ksiądz Boniecki” to film pełen nadziei, przeniknięty mądrością i humorem tytułowego bohatera.

FESTIWALE I NAGRODY

Krakowski Festiwal Filmowy (Nagroda im. Macieja Szumowskiego)

REŻYSERKA

Lan_You_Director photo.jpg

Aleksandra Potoczek
Reżyserka filmów dokumentalnych, programów o tematyce filmowej i kulturalnej, wykładowczyni w SWPS w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, PWSFTviT i Szkoły Wajdy. W 2017 roku wyreżyserowała film dokumentalny „Voyage, voyage”, za który otrzymała nagrodę srebrnego Delfina na Międzynarodowym Festiwalu Cannes Media Award we Francji. Kolejne wyróżnienie to nagroda za najlepszy dokument o edukacji i kulturze otrzymana na Festiwalu World Media Festival w Hamburgu. Jest laureatką nagrody „Phil Epistemoni” przyznawanej przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz szkolnictwa wyższego, nauki oraz kultury i sztuki i jej promocję w kraju i za granicą. „xABo: Ksiądz Boniecki” to jej pełnometrażowy debiut.

GALERIA

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page