top of page
logo_fundacja (1).png

Fundacja HER Docs to założona w 2019 roku przez Maję Szydłowską, Katarzynę Korytowską i Weronikę Adamowską fundacja non-profit, aktywna w świecie kultury i sztuki. Misją Fundacji HER Docs jest upowszechnianie kina dokumentalnego autorstwa kobiet, promocja twórczości kobiet, wspieranie kobiet i dziewczyn. Poprzez działania Fundacji chcemy dołożyć swoją cegiełkę do walki o równe szanse, nie tylko w branży filmowej. Pragniemy poruszać tematy ważne dla kobiet, dziewczyn i całego społeczeństwa obywatelskiego, a poprzez siłę wizualnej (her)storii inspirować i inicjować zmianę społeczną.

Oprócz szeroko pojętego wspierania i promowania twórczości filmowej kobiet, jednym z głównych celów Fundacji jest edukacja poprzez film dokumentalny, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży licealnej. Program ten obejmuje m.in. edukację seksualną i ekologiczną, kształtowanie postaw obywatelskich, inspirowanie społecznego aktywizmu, działanie na rzecz praw kobiet, równouprawnienia i tolerancji, walki z dyskryminacją i stereotypami w postrzeganiu ról społecznych, przeciwdziałania homofobii.

Głównym projektem realizowanym przez Fundację HER Docs jest HER Docs Film Festival - międzynarodowy festiwal prezentujący bogatą twórczość filmową kobiet. Pierwsza edycja festiwalu (6-10.03.2020), organizowana wokół Międzynarodowego Dnia Kobiet, okazała się wielkim sukcesem, a festiwal odwiedziło ponad 4500 osób z Polski i zagranicy. W programie znalazło się ponad 60 filmów oraz 25 darmowych wydarzeń towarzyszących, w tym debaty, warsztaty, spotkania z twórczyniami, impreza performatywno-muzyczna. Kolejna edycja festiwalu planowana jest w wersji hybrydowej (fizycznej w Warszawie i online'owej) w 2021 roku.

Fundacja ma na swoim koncie również cieszący się dużą popularnością cykl comiesięcznych pokazów w warszawskiej Kinotece oraz towarzyszących im spotkań z zaproszonymi reżyserkami, filmoznawczyniami, dziennikarkami i ekspertkami, w którym od 10.2019 do 02.2020 roku udział wzięło ponad 750 osób.Od listopada 2020 r. fundacja realizuje także swój kolejny projekt, cykl HER Docs ONLINE, który umożliwi publiczności z całej Polski obejrzenie wybranych filmów z programu pierwszej edycji festiwalu cieszących się największym zainteresowaniem, jak również nowych tytułów, niepokazywanych dotąd w Polsce.

bottom of page