top of page
logo_fundacja (1).png

Fundacja HER Docs to założona w 2019 roku fundacja non-profit, aktywna w świecie kultury i sztuki. Misją Fundacji HER Docs jest upowszechnianie kina dokumentalnego autorstwa kobiet, promocja twórczości kobiet, edukacja poprzez film dokumentalny, a także wspieranie kobiet i dziewczyn. Poprzez działania Fundacji chcemy dołożyć swoją cegiełkę do walki o równe szanse, nie tylko w branży filmowej. Pragniemy poruszać tematy ważne dla kobiet, dziewczyn i całego społeczeństwa obywatelskiego, a poprzez siłę wizualnej (her)storii inspirować i inicjować zmianę społeczną.

 

Jednym z ważniejszych celów Fundacji jest wspieranie młodych talentów w świecie filmu, animacji i sztuk wizualnych. W ramach sekcji festiwalowej Nowe twarze prezentowane są filmy początkujących twórczyń, a Fundacja ściśle współpracuje w tym wymiarze z wiodącymi polskimi szkołami filmowymi i artystycznymi. Młode talenty mają również możliwość rozwoju zawodowego w ramach organizowanych przez Fundację HER Docs wydarzeń adresowanych do członkiń branży filmowej (organizowanych pod nazwą HER Development). Podczas dwóch kolejnych edycji warsztatów, organizowanych w 2020 i 2021 roku we współpracy z Mazovia Warsaw Film Commission oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, twórczynie dokumentalne mogły wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez uznane ekspertki z Polski i zagranicy (m.in. Zeynep Guzel, Annę Wydrę, Joannę Solecką, Paulinę Czapską i Annę Szapert z kolektywu Future Simple). W wydarzeniach branżowych wzięły udział zarówno kobiety na początku swej drogi zawodowej, jak również doświadczone filmowczynie (jak Jaśmina Wójcik czy Ewa Podgórska).

 

Oprócz szeroko pojętego wspierania i promowania twórczości filmowej kobiet, jednym z głównych celów Fundacji HER Docs jest także edukacja poprzez film dokumentalny, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży licealnej. Program ten obejmuje m.in. edukację seksualną i ekologiczną, kształtowanie postaw obywatelskich, inspirowanie społecznego aktywizmu, działanie na rzecz praw kobiet, równouprawnienia i tolerancji, walki z dyskryminacją i stereotypami w postrzeganiu ról społecznych, przeciwdziałania homofobii. W ramach programu edukacyjnego dla młodej publiczności w latach 2020 i 2021 odbyły się bezpłatne pokazy filmowe wraz z towarzyszącymi im warsztatami z doświadczonymi edukatorkami, organizowane we współpracy z: sexedPL, Ponton, CÓRY oraz Fundacją Bęc Zmiana.

 

Od kilku lat Fundacja wspiera także polskie środowisko artystek wizualnych tworzących w medium filmowym. W ramach sekcji filmowej Sztuka, tworzonej we współpracy i przy wsparciu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas festiwalu HER Docs prezentowane były na dużym ekranie prace polskich artystek wizualnych (jak Agnieszka Polska, Diana Lelonek, Karolina Breguła, Weronika Wysocka). W październiku 2021 roku w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się również wystawa “Wąski prześwit na dole nieba” towarzysząca sekcji Sztuka na festiwalu HER Docs. We wrześniu 2022 roku, we współpracy z Zachętą - Narodową Galerią Sztuki, zaprezentowany został przegląd filmowy prac polskich artystek wideo towarzyszący wystawie “Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Projekcjom towarzyszyła rozmowa z zaproszonymi gościniami poświęcona m.in. możliwościom wspierania i rozwoju sztuki wideo tworzonej przez kobiety w Polsce oraz zbliżenia pomiędzy światem filmu a sztuk wizualnych.

 

Głównym projektem realizowanym przez Fundację HER Docs jest HER Docs Film Festival - międzynarodowy festiwal prezentujący bogatą twórczość filmową kobiet. Pierwsza edycja festiwalu (6-10.03.2020), organizowana wokół Międzynarodowego Dnia Kobiet, okazała się wielkim sukcesem, a festiwal odwiedziło ponad 4500 osób z Polski i zagranicy. W programie znalazło się ponad 60 filmów oraz 25 bezpłatnych wydarzeń towarzyszących, w tym debaty, warsztaty, spotkania z twórczyniami, impreza performatywno-muzyczna Czułość. Kolejna edycja festiwalu odbywająca się w wersji hybrydowej (fizycznej w Warszawie i online'owej) odbyła się 22-28 października 2021 roku. Mimo trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń, program kolejnej edycji był bogatszy i bardziej rozbudowany - publiczność mogła zobaczyć (zarówno w kinie, jak i online) ponad 100 filmów, wziąć udział w 40 bezpłatnych wydarzeniach towarzyszących, a festiwal zgromadził 4700 osób.

 

Fundacja HER Docs ma na swoim koncie także szereg działań odbywających się w ciągu roku, zarówno w Warszawie, na terenie całej Polski, jak i zagranicą.

 

W latach 2019-20 fundacja zorganizowała cieszący się dużą popularnością cykl comiesięcznych pokazów w warszawskiej Kinotece oraz towarzyszących im spotkań z zaproszonymi reżyserkami, filmoznawczyniami, dziennikarkami i ekspertkami.

 

Od 2019 roku Fundacja regularnie organizuje również pojedyncze pokazy specjalne filmów polskich i zagranicznych dokumentalistek wraz z towarzyszącymi im wydarzeniami specjalnymi, często we współpracy z rozmaitymi partnerami. Wśród najważniejszych można wymienić:

- organizowany we współpracy ze Szkołą - siedzibą Komuny/Warszawa w Warszawie pokaz i towarzyszące mu spotkanie zatytułowane “Raj utracony” (2021),

- projekcja w ramach łódzkiego festiwalu "6 dzielnica” (2020),

- pokazy w ramach dwóch edycji Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy (w latach 2021 oraz 2022),

- pokaz charytatywny filmu “Raving Iran” we współpracy z fundacją Cinema vs Cancer (2020),

- projekcje trzech wybranych filmów dokumentalnych autorstwa kobiet w ramach kina plenerowego Open’er Park (2022),

- pokaz filmu “RBG” w warszawskim kinie Luna i towarzyszące mu spotkanie z zaproszonymi gościniami, organizowane we współpracy z wydawnictwem Fame Art (2021),

- pokaz i dyskusja online z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, organizowany we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce (2021),

- trzydniowy przegląd filmowów dokumentalnych autorstwa kobiet w poznańskim Pawilonie w ramach cyklu EUROREMONT (2022),

- pokaz filmu “Hilma af Klint. Pionierka abstrakcji” w warszawskim kinie Luna oraz towarzyszące mu spotkanie z zaproszonymi gościniami z okazji Międzynarodowego Dnia Sztuki (2022),

- pokazy filmów dokumentalnych autorstwa kobiet objęte matronatem HER Docs na partnerskich festiwalach filmowych, jak Krakowski Festiwal Filmowy, Millennium Docs Against Gravity czy Kino w Trampkach.

W ramach misji upowszechniania kina dokumentalnego kobiet, w szczególności polskich twórczyń, Fundacja HER Docs stworzyła także skuratorowane przez nią programy prezentujące twórczość młodych, utalentowanych polskich dokumentalistek na zagranicznych festiwalach i wydarzeniach: Porto Femme w Portugalii w 2020 roku, We Do w Norwegii w latach 2020 oraz 2022 oraz wydarzeniu organizowanym przez platformę Embrace w Hanowerze w 2022 roku.

 

W ramach edycji HER Docs Film Festival w 2021 roku Fundacja stworzyła również wystawę “Pionierki w filmie. W drodze do 50/50.” przy wsparciu Ambasady Szwecji w Polsce, która od tamtego czasu została wystawiona również na zewnątrz siedziby ambasady w Warszawie.

 

W listopadzie 2020 r., w odpowiedzi na trwającą pandemię, Fundacja stworzyła cykl HER Docs ONLINE, który umożliwia publiczności z całej Polski obejrzenie wybranych filmów z programu pierwszej edycji festiwalu cieszących się największym zainteresowaniem, jak również nowych tytułów, niepokazywanych dotąd w Polsce. W ramach dwóch kolejnych edycji cyklu (12.2020 oraz 03.2021) filmy prezentowane w programie HER Docs ONLINE zobaczyło ponad 23 tysiące osób w całej Polsce.

 

Przez cały rok Fundacja jest również aktywna w mediach i mediach społecznościowych, promując twórczość kobiet związanych z filmem, zwłaszcza polskich dokumentalistek, animatorek, artystek wizualnych i innych osób ze świata filmu i sztuk wizualnych.

 

Działania Fundacji HER Docs od początku wspiera szerokie grono osób ze świata kultury, a wśród licznych partnerów Fundacji są m.in.: Goethe-Institut w Warszawie, Instytut Francuski, Austriackie Forum Kultury, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Biuro Walonii-Brukseli w Warszawie, Ambasada Szwajcarii w Polsce, Ambasada Szwecji w Polsce, SWISS FILMS, Ambasada Norwegii w Polsce, Litewskie Centrum Filmowe, Litewski Instytut Kultury, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Mazovia Warsaw Film Commission, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, Kino w Trampkach, ARTE.tv., Kinoteka, Kino Muranów, Szkoła Filmowa w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacja Bęc Zmiana, Polish Docs.

bottom of page