Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania

reż. Stéfanne Prijot / Belgia / 2018 / 60 min. / polska premiera

Sekcja: Lepsze jutro?

TWÓRCY

Reżyseria: Stéfanne Prijot

Zdjęcia: Stéfanne Prijot, Yann Verbeke

Montaż: Stéfanne Prijot, Yann Verbeke

Dźwięk: Frédéric Furnelle

Muzyka: Stéphane Parmentier

Producenci/tki: Stéfanne Prijot, Yann Verbeke

Produkcja: LEA Productions

Właściciel praw: Stéfanne Prijot

Język: uzbecki, tamilski, indonezyjski, francuski

 

http://thestoryofapanty.com

OPIS

Posługując się przykładem pojedynczej pary majtek Stéfanne Prijot portretuje kobiety uwikłane w globalny łańcuch produkcji w przemyśle tekstylnym. Yulduz pracuje na uzbeckich polach bawełny. Janaka jest nastoletnią przędzarką, która musiała zrezygnować z edukacji. Mythili to barwiarka z Indii, która marzy o zostaniu matką a Risma działa jako aktywistka na rzecz praw pracownic w Indonezji. Ostatnią z bohaterek jest Pascale, matka reżyserki, właścicielka małego sklepu z odzieżą w Belgii, do którego trafia bielizna wyprodukowana dzięki pracy kobiet z Globalnego Południa.

FESTIWALE I NAGRODY

Bristol Independent Film Festival (Najlepszy film dokumentalny), Festival de Cineffable (Nagroda Publiczności), European Cinematography Awards (Najlepszy film dokumentalny), Festival International du Film Documentaire Millenium, Athens Fashion Film Festival, Festival ELLES S'ENGAGENT, North Dakota Human Rights Film Festival, Seoul International Architecture Film Festival, Human Rights International Film Festival, Festival Elles Tournent / Dames Draaien

STÉFANNE PRIJOT

Picture_StefannePrijot_byYannVerbeke.jpg

Stéfanne Prijot jest belgijską reżyserką i fotografką. Przez obiektyw, który traktuje jak narzędzie obywatelskie, mierzy się z tematami płci, wody, zmian klimatycznych, edukacji. Stara się podchodzić to tych zagadnień z humanizmem. 

GALERIA