JUCK

reż.  Olivia Kastebring, Julia Gumpert, Ulrika Bandeira / Szwecja / 2018 / 18 min. 

Sekcja: Ciało

TWÓRCY

Reżyseria: Olivia Kastebring, Julia Gumpert, Ulrika Bandeira 

Scenariusz: Olivia Kastebring, Julia Gumpert, Ulrika Bandeira 

Zdjęcia: Josephine Owe

Montaż: Therese Elfström

Dźwięk: Ellinor Nilsson

Muzyka: Maya Lourenco

Producenci/tki: Dea Saračević

Produkcja: Bad Land w ko-produkcji z SVT we współpracy z Chimney oraz przy wparciu Swedish Film Institute
 

Właściciel praw: Kurzfilm Agentur Hamburg (świat poza Szwecją), Bad Land (Szwecja)

Język: szwedzki

 

Film pokazywany w zestawie z filmem „Powrót Kate Nash”.

OPIS

JUCK to pięcioosobowy kolektyw taneczno-artystyczny ze Szwecji. W 2013 roku jego twórczynie wypuściły wiralowe wideo, w którym wykonywały bezpruderyjny układ imitujący męskie ciała podczas seksu. Zrealizowany pięć lat później „JUCK” to dokument o członkiniach grupy, ale także film taneczny oraz zapis prowokacyjnych akcji performatywnych realizowanych przez kolektyw w sztokholmskim metrze. Działania bohaterek polegają na chwilowym przejmowaniu skrawków przestrzeni publicznej i znoszeniu ograniczeń nakładanych na ich sfeminizowane i urasowione ciała. (Michalina Augusiak)

Podziękowania za wsparcie dla Short Waves Festival.

Partner:
 

YK_Logo_Black@10x.png

FESTIWALE I NAGRODY

Berlinale (Specjalna Nagroda Jury sekcji Generation 14plus), Filmfest Dresden (Nagroda za GenderEquality), Aspen Shortfest (Wyróżnienie Specjalne Dokumentalne), Seattle International Film Festival (Nagroda Jury dla Najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego), Go Shorts (Wyróżnienie Specjalne), Galway Film Fleadh (Najlepszy międzynarodowy krótkometrażowy film dokumentalny), Encounters (Wyróżnienie Specjalne Młodzieżowego Jury), Festival du Nouveau Cinéma (Najlepszy międzynarodowy film krótkometrażowy), REGARD, Athena Film Festival, Palm Springs International Film Festival, Short Waves Festival, Film Fest Gent, Outfest, Kyiv International Short Film Festival, Internationales Frauenfilmfestival Dortmund / Cologne, Tempo Documentary Festival

OLIVIA KASTEBRING

Olivia_Kastebring_copyright_Bad_Land_sma

Olivia Kastebring jest zamieszkałą w Sztokholmie reżyserką, specjalizującą się w filmie dokumentalnym i kolektywnych kolaboracjach. W swojej pracy stara się na nowo opisać rolę kobiet w historii, tak aby stworzyć większą różnorodność kobiecych reprezentacji. Film dokumentalny „Silvana” z 2017 roku jest jej pełnometrażowych debiutem.

JULIA GUMPERT

Julia_Gumpert_copyright_Bad_Land.jpeg

Julia Gumpert jest aktorką specjalizującą się w sztuce ekspresji ciała. Jest zarówno twórczynią, jak i performerką, która zbudowała swoje doświadczenia czerpiąc z filmów i sztuk performatywnych. Chce swoją pracą i sztuką przyczynić się do wzmocnienia takich pojęć jak równość i solidarność.

ULRIKA BANDEIRA

Ulrika_Bandeira_copyright_Bad_Land.jpeg

Ulrika Bandeira jest szwedzką producentką i twórczynią wydarzeń kulturalnych z dziedziny filmu i sztuk performatywnych. „JUCK” jest jej pierwszym filmem.

GALERIA