top of page

Łatwo płonę

Zofia Krawiec / Polska / 2019

Sekcja: Sztuka

TWÓRCY

Reżyseria: Zofia Krawiec

Scenariusz: Zofia Krawiec

Zdjęcia: Jan Świetlik

Montaż: Zofia Krawiec, Jan Świetlik

Dźwięk: Przemek Daniłowicz

Występują: Aleksandra Domańska, Zofia Krawiec, Marta Malikowska oraz Marta Konarzewska, Bartosz Ostrowski, Matusz Nędza, Ewelina Żak

Producenci/tki: Joanna Manecka

Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Język: polski

OPIS

Kiedy półnagie zdjęcie trzech przyjaciółek, nielegalnie ląduje na stronie pornograficznej, miłe dotychczas dziewczyny, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.
„Łatwo płonę” - serial nakręcony telefonami komórkowymi w reżyserii Zofii Krawiec, eksperyment z pogranicza nowych mediów i filmu, zaczyna się jak jeden z wielu seriali telewizyjnych utrzymanych w konwencji revenge films. Prosta fabuła jest jedynie pretekstem do opowiadania zupełnie innych historii. Nowy projekt artystki, kuratorki i feministki, mocno obecnej w mediach społecznościowych, eksploruje jej dotychczasowe zainteresowania: kreowanie własnej tożsamości w internecie, mówienie o nienormatywnych wymiarach ciała i potrzebie budowania siostrzeństwa. Tym razem autorka przygląda się uważniej zjawisku nienawiści w internecie, której ofiarą padła sama Krawiec, jak i zaangażowane do projektu aktorki – Marta Malikowska i Aleksandra Domańska. Artystka, budując narrację serialu, korzysta z dynamiki i warstwy estetycznej popularnych internetowych komunikatorów – tworzy własną telewizję w oparciu o media społecznościowe. Każdy streaming jest przecież programem nadawanym na żywo dla określonej grupy widzów! Krawiec zainteresowana jest jeszcze jednym tematem, chyba najbardziej nieprzeniknionym w internecie, a mianowicie uczuciami. Historie miłosne, które od lat tropi w swoich badaniach kuratorskich, wracają również w tej realizacji, by w czasach cyber-niepewności, jak niegdyś dzięki szklanemu ekranowi, pozostawiać w nas trochę nadziei.  


Partnerzy:

logo_Muzeum_PL_wysokie_M_HQ_edited.png
znakASP.jpg
logo_podst_CZ-B.jpg

ZOFIA KRAWIEC

_MG_9404.jpg

Pisarka, artystka, kuratorka i dziennikarka kulturalna. Autorka książki „Miłosny Performans” (wyd. Lampa i Iskra Boża, 2016), opisała w niej dzieła sztuki, które powstały pod wpływem silnych emocji związanych z relacjami romantycznymi. Kuratorka wystawy pod tym samym tytułem („Miłosny Performans” galeria Labirynt i BWA Tarnów). Współkuratorowała wystawę „140 uderzeń na minutę” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2017). Kuratorka wystawy „Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma” w galerii Lokal_30 (2018). Jako dziennikarka opublikowała szereg artykułów i wywiadów w najważniejszych polskich magazynach. Zapoczątkowała na polskim gruncie dyskusję dotyczącą teorii selfie-feminizmu, czyli zjawiska, zgodnie z którym kobiety używają nowych mediów, jako nowych narzędzi w walce o swoją podmiotowość. Autorka instagramowego projektu feministycznego „Nuerotic girl”, którego jednym z celów jest ujawnianie zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów, do których sprowadzane są młode dziewczyny. Jej aktywność w internecie wywołała falę hejtu. Cybernienawiść, która wymierzana jest w młode kobiety, stała się jednym z tematów podejmowanych przez nią w działaniach artystycznych. Reżyserka, scenarzystka i odtwórczyni jednej z głównych ról serialu artystycznego „Łatwo płonę” zrealizowanego we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

GALERIA

bottom of page