Cykl HER Docs ONLINE to nasza nowa inicjatywa, a w niej wyjątkowe filmy dokumentalne autorstwa kobiet i spotkania w digitalowej odsłonie.
To przedłużenie naszej całorocznej działalności, skupionej na upowszechnianiu twórczości kobiet, a także edukacji poprzez film dokumentalny.
Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany i nie możemy, tak jak w zeszłym roku, spotykać się z Wami w jesienne wtorki w salach warszawskiej Kinoteki. Nie wyobrażamy sobie jednak przetrwania sezonu zimowego bez inspirującego kina kobiet oraz bez Was, naszej najlepszej publiczności.
Dlatego zapraszamy Was na wspólne oglądanie filmów tam, gdzie każda/y z Was czuje się bezpiecznie.
Podczas HER Docs ONLINE obejrzycie pięć pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Trzy z nich to niezaprzeczalne hity pierwszej edycji HER Docs Film Festival - niejednokrotnie pytałyście i pytaliście nas, czy będzie można je jeszcze zobaczyć, a my spełniamy Wasze życzenia! Wybrałyśmy też dla Was dwa nowe filmy, które pokażemy premierowo.
Pięć filmów w programie to pięć różnorodnych historii oraz pięć wyjątkowych reżyserek, które tym razem zabiorą nas w podróż m.in. do Berlina, Iranu, Rwandy, Korei Południowej, a nawet na odległe antypody. Każda z tych opowieści jest inna i na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niewiele je łączy. Jednak filmy te wybrałyśmy dla Was przede wszystkim ze względu na bijącą z ekranu siłę ich bohaterek, a także wrażliwość reżyserek w ich obrazowaniu. Ale punktem wspólnym jest jeszcze jedna ważna idea.
„Polityczne jest prywatne, a prywatne polityczne” jak pisze Michał Matuszewski w opisie filmu „Nie zapomnij mnie”. Dziś hasło feministek z lat 60. ubiegłego wieku na powrót stało się niezwykle aktualne. Odbieranie kobietom prawa wyboru, czy prześladowania osób LGBTQ+ drastycznie przypomniały nam, że wobec systemowego ograniczania wolności grupom marginalizowanym nigdy nie powinnyśmy/iśmy pozostać obojętne/i.
Wszystkie filmy w programie HER Docs ONLINE na swój sposób dotykają tego problemu. Czy to kwestia osobistego oporu względem zamykającego nas w sztywnych ramach systemu i szukanie swojej tożsamości („Ewa nie chce spać”), poruszająca refleksja na temat współczesnej migracji i osobistych prób pomocy potrzebującym („Wyspa głodnych duchów”), problem społecznego ostracyzmu samotnych matek w Korei Południowej („Nie zapomnij mnie”), konsekwencje ludobójstwa i związana z nimi kolektywna, aktywistyczna działalność kobiet („Bóg ma wolne w niedzielę”), czy w końcu zagadnienie pracy z rodzinną traumą, spowodowaną sytuacją polityczną w ojczystym kraju, przemocą i prześladowaniami („Urodzona w Evin”) - wszystkie te historie łączy potrzeba obywatelskiego sprzeciwu i pragnienie walki o lepsze jutro.
Jako niezależnej, oddolnej inicjatywie, która powstała z chęci wspierania kobiet i potrzeby zmiany status quo, leżą nam na sercu problemy zarówno otaczającej nas lokalnej społeczności, jak i współczesnego świata. Poprzez pokazy inspirującego, zaangażowanego kina, które nie pozostawia publiczności obojętną, chcemy przyczynić się do dyskusji na tak istotne dziś tematy. Głęboko wierzymy, że to, kto je porusza i stoi za kamerą, ma znaczenie, a film dokumentalny i siła wizualnej (her)storii ma moc inspirowania realnych zmian.
Dlatego w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie zachęcamy Was do wsparcia twórczości kobiet i poznania bohaterek i bohaterów, których poruszające historie pozostaną z Wami na długo. Mamy nadzieję, że tak jak nam, dodadzą Wam one siły i otuchy.
Filmy będą dostępne dla polsko- i angielskojęzycznej publiczności na terenie całej Polski,
w dniach 21-25 listopada 2020 r., na stronie naszego partnera technologicznego OneStage.pl.
Pełny program filmowy znajdziecie powyżej (wystarczy nacisnąć button „Program”)
oraz na www.herdocs.pl/online-program.
PARTNERZY I MATRONATY