top of page
  • Zdjęcie autoraherdocs

HER Docs partnerkami wystawy "Bez mistrza, bez pana" w MSN
To prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat skupionych wokół twórczości filmowej kobiet! Już w ten piątek w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Museum of Modern Art in Warsaw rusza Wystawa | Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów prezentująca 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗻𝗼𝗻-𝗳𝗶𝗰𝘁𝗶𝗼𝗻 𝗮𝘂𝘁𝗼𝗿𝘀𝘁𝘄𝗮 𝗸𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝘆𝗰𝗵 𝗯𝗼𝗵𝗮𝘁𝗲𝗿𝗸𝗮𝗺𝗶 𝘀𝗮̨ 𝗸𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁𝘆.

Na wystawie pokazanych zostanie 𝘁𝗿𝘇𝘆𝗱𝘇𝗶𝗲𝘀́𝗰𝗶 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗼́𝘄 𝗻𝗼𝗻-𝗳𝗶𝗰𝘁𝗶𝗼𝗻 𝘀𝘁𝘄𝗼𝗿𝘇𝗼𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝘁𝘄𝗼́𝗿𝗰𝘇𝘆𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗰𝗮ł𝗲𝗴𝗼 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮 𝗻𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘀𝘁𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶 𝗹𝗮𝘁 𝟳𝟬. 𝗶 𝟴𝟬., a także fotografie i dokumentacja towarzyszące prezentowanym filmom.


Prezentowane prace podejmują bardzo różnorodną tematykę: od kobiecej seksualności i erotyzmu, przedstawienia kobiecego ciała w filmie i fotografii, prawa reprodukcyjne, przez ekonomiczny wyzysk kobiet i prawa pracownicze, ułudę socjalistycznej emancypacji, po życie kobiet ze społeczności rdzennych czy obraz czarnej kobiecości. Wszystkie je łączy jednak próba znalezienia nowego języka wizualnego, który mógłby oddać różne doświadczenia i przekroczyć dotychczasowy sposób przedstawiania kobiet.


Symboliczną matronką wystawy jest 𝗧𝗿𝗶𝗻𝗵 𝗧. 𝗠𝗶𝗻𝗵-𝗵𝗮 – pochodząca z Wietnamu i mieszkająca w Stanach Zjednoczonych reżyserka, pisarka i teoretyczka kina. To ze zbioru jej esejów „When the Moon Waxes Red” zapożyczony został angielski tytuł wystawy „No Master Territories”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „terytoria bez pana/mistrza”.


Ogromnie się cieszymy, że jako 𝗽𝗮𝗿𝘁𝗻𝗲𝗿𝗸𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺𝘂 𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗴𝗼 miałyśmy swój wkład w warszawską odsłonę wystawy. Program towarzyszący wystawie stworzyła 𝗪𝗲𝗿𝗼𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗔𝗱𝗮𝗺𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 z naszego zespołu we współpracy z 𝗠𝗮𝗴𝗱𝗮̨ 𝗟𝗶𝗽𝘀𝗸𝗮̨, kuratorką wystawy ze strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Museum of Modern Art in Warsaw.


Na program publiczny składać się będą oprowadzania eksperckie po wystawie, wykłady, warsztaty oraz dyskusja z udziałem zaproszonych gościń.


Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji na temat programu publicznego towarzyszącego wystawie „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów” znajdziecie na stronie MSN: https://artmuseum.pl

bottom of page