top of page
  • Zdjęcie autoraherdocs

HER Docs poleca filmy w programie KFF

29 maja po raz 63. startuje Krakowski Festiwal Filmowy. Ogromnie się cieszymy, że już kolejny rok z rzędu jesteśmy jego partnerkami i możemy polecić wybrane przez nas filmy w reżyserii kobiet w jego programie.


Czym właściwie jest normalność? Może to tylko koncept statystyczny? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Ella Glendining, reżyserka i zarazem bohaterka filmu 𝗖𝘇𝘆 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘁𝗮𝗺 𝗸𝘁𝗼𝘀́? / 𝗜𝘀 𝗧𝗵𝗲𝗿𝗲 𝗔𝗻𝘆𝗯𝗼𝗱𝘆 𝗢𝘂𝘁 𝗧𝗵𝗲𝗿𝗲? - to pierwszy z filmów, który polecamy na nadchodzącym KFF. Dokument jest rezultatem podróży, jaką podjęła bohaterka, a zarazem reżyserka filmu. Poszukując osób z podobnymi do jej przypadkami niepełnosprawności, mierzy się ze stereotypami na temat odmienności. Wyjątkowo poruszająca historia Glendining udowadnia, że mimo trudności, z jakimi może mierzyć się nasze własne ciało, można wieść szczęśliwe, spełnione życie. Film otwiera dyskusję, która może zaowocować znaczącą zmianą postrzegania ludzi z niepełnosprawnościami. Czy jest tam ktoś? / Is There Anybody Out There? (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/film/4035-czy-jest-tam-ktos Seanse odbędą się: 30 maja | 20:30 📍kino kijów 2 czerwca | 12:30 📍Mikro 🔸 𝗘𝗹𝗹𝗮 𝗚𝗹𝗲𝗻𝗱𝗶𝗻𝗶𝗻𝗴 jest pisarką i reżyserką zaangażowaną w opowiadanie autentycznych historii osób z niepełnosprawnościami. Pracuje zarówno z dokumentem, jak i fikcją. Napisała i wyreżyserowała filmy krótkometrażowe przy wsparciu Film4, BFI, Arts Council England, Screen South oraz National Paralympic Heritage Trust. Ella pracuje obecnie nad dramatem historycznym dla BFI, którego głównymi bohaterami będą osoby z niepełnosprawnościami. Obecnie jest w trakcie postprodukcji krótkiego komediodramatu zatytułowanego "Pyramid of Disunion". Ella była członkiem BFI's Disability Screen Advisory Group w latach 2018 -2022.

Sharon była finalistką wyborów Miss RPA, Dimakatso jest znaną osobą aktywistyczną. Łączy ich to, że są osobami interpłciowymi, czyli ze zróżnicowanymi cechami płciowymi. Świat tymczasem wymaga od nich jednoznacznego określenia się, co nie zawsze jest zgodne z ich subiektywnymi odczuciami. I czy w ogóle potrzebne? Odpowiedzi poszukuje film dokumentalny 𝗞𝗶𝗺 𝗻𝗶𝗲 𝗷𝗲𝘀𝘁𝗲𝗺 / 𝗪𝗵𝗼 𝗜 𝗔𝗺 𝗡𝗼𝘁 w reż. Tunde Skovran - to drugi tytuł, który polecamy w programie nadchodzącej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W subtelny i zarazem bardzo rzeczowy sposób film przybliża kwestię interpłciowości – wciąż skomplikowaną i w każdym przypadku nieco inną. Oglądamy osoby bohaterkskie w ich codziennych zmaganiach z uprzedzeniami, lecz także poznajemy problemy, z którymi spotykają się w zetknięciu z wierzeniami i lokalnymi tradycjami. Mimo wszystko nie tracą nadziei. Czy w społeczeństwie, i tak już mocno podzielonym, znajdzie się dla nich miejsce?


Seanse odbędą się: 29 maja | 15:00 📍Mikro 𝗦𝗲𝗮𝗻𝘀 + 𝗤&𝗔 1 czerwca | 17:30 📍Kino Kijów Kim nie jestem / Who I Am Not (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/film/4027-kim-nie-jestem


🔸 𝗧𝘂𝗻𝗱𝗲 𝗦𝗸𝗼𝘃𝗿𝗮𝗻 urodziła się w Transylwanii, w Rumunii. W 2005 roku ukończyła Uniwersytet Babes Bolyai (Cluj-Napoca, Rumunia) z tytułem licencjata w dziedzinie dramatu. W 2014 roku została uznana za jedną z najbardziej obiecujących młodych aktorek w Europie Środkowo-Wschodniej i zaproszona do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sarajewie Talent Campus. Jest absolwentką Berlinale Talent. Wystąpiła w kilku filmach, a w 2016 roku stworzyła "J.U.S.T. Toys", teatralną firmę produkcyjną, która stała się pionierem wśród teatrów eksperymentalnych w Los Angeles. Wyprodukowała i wystąpiła w uznanych produkcjach. Dokument "Kim nie jestem" jest jej debiutem pełnometrażowym. Jeszcze w trakcie realizacji film został nagrodzony przez WEMW w Trieście oraz przez Dok Incubator na IDFA. 63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się stacjonarnie w Krakowie i online w terminach: 〰 28.05-04.06.2023 - Kraków 〰 02.06-18.06.2023 - online

bottom of page