top of page

Razem na TAK! Gdy wygrały kobiety

reż. Anna Rodgers / Irlandia / 2020 / 50 min. / polska premiera

Sekcja: ONLINE

Seanse: 8-9 grudnia 2020

TWÓRCY

Reżyseria: Anna Rodgers

Zdjęcia: Eleanor Bowman

Montaż: Emer O'Clery, Hugh Rodgers

Producenci/tki: Anna Rodgers, Ziata Filipovic, Hugh Rodgers

Produkcja: Invisible Thread Films
 

Właściciel praw: Invisible Thread Films

Język: angielski

 

http://www.invisiblethreadfilms.com/

OPIS

„Ta kampania odmieniła nasz kraj i była niezwykle ważna. Myślę, że dzięki niej Irlandia stała się lepszym państwem.” - tak w początkowej scenie filmu „Razem na TAK! Gdy wygrały kobiety” znaczenie kampanii Together for Yes podsumowuje Laura Harmon, jedna z jej pomysłodawczyń i organizatorek. Dokument Anny Rodgers to pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o historycznej kampanii, która na zawsze zmieniła irlandzkie społeczeństwo i przyczyniła się do zmiany jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie.  
W następstwie tragicznej śmierci Savity Halappanavar, trzy irlandzkie aktywistki postanowiły połączyć siły i przystąpiły do tworzenia nowego oddolnego ruchu społecznego. Ich celem było uchylenie ósmej poprawki do konstytucji Irlandii, zakazującej aborcji we wszystkich okolicznościach poza sytuacjami zagrożenia życia kobiety ciężarnej. Współpracując z zespołami w każdym hrabstwie kraju, kobiety doprowadziły do organizacji powszechnego referendum, w którym odniosły miażdżące zwycięstwo, a społeczeństwo irlandzkie zdecydowało o liberalizacji nadzwyczaj restrykcyjnego prawa aborcyjnego.
Film pokazuje wzloty i upadki burzliwej kampanii Together for Yes i przedstawia jedną z najważniejszych zmian, jaka zaszła w irlandzkim społeczeństwie w ciągu ostatnich 35 lat.  
Ale „Razem na TAK!” to nie tylko budująca opowieść o długiej i żmudnej, ale udanej walce o zmianę prawa. To piękny obraz siostrzeństwa i wzajemnego wsparcia wśród ruchów pro-kobiecych, a także źródło inspiracji dla wszystkich zaangażowanych dziś w walkę o liberalizację prawa aborcyjnego w podobnych do irlandzkich, katolickich i konserwatywnych realiach.

FESTIWALE I NAGRODY

Irish Film Festival Boston (Specjalna Nagroda Jury), Sydney Women's International Film Festival (Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Vancouver Irish Film Festival, UNAFF International Documentary Film Festival

ANNA RODGERS

Anna_Rodgers.jpg

Anna Rodgers to irlandzka reżyserka i producentka, zdobywczyni nagrody IFTA. Jest autorką m.in. filmów „Somebody to Love”, dokumentu o relacjach, związkach i niepełnosprawności oraz „Hold on Tight”, który bada społeczne i osobiste skutki publicznego okazywania uczuć przez osoby LGBT. „Hold on Tight” i jej kolejny film „Novena” zostały nominowane do nagrody Iris. Anna wyprodukowała również „Growing up Gay”, pierwszy serial o młodzieży LGBT emitowany w irlandzkiej telewizji oraz nominowany do nagrody IFTA dokument „The Story of Yes”, który przedstawia historię irlandzkiego referendum w sprawie legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Obecnie wraz z reżyserem teatralnym i filmowym Shaunem Dunnem reżyseruje na zlecenie Arts Council „How To Tell a Secret”, pełnometrażowy film dokumentalny przedstawiający historie osób, które zdecydowały się powiedzieć swoim bliskim o tym, że są nosicielami wirusa HIV.

GALERIA

bottom of page