Razem na TAK! Gdy wygrały kobiety

reż. Anna Rodgers / Irlandia / 2020 / 50 min. / polska premiera

Sekcja: ONLINE

Seanse: 8-9 grudnia 2020

TWÓRCY

Reżyseria: Anna Rodgers

Zdjęcia: Eleanor Bowman

Montaż: Emer O'Clery, Hugh Rodgers

Producenci/tki: Anna Rodgers, Ziata Filipovic, Hugh Rodgers

Produkcja: Invisible Thread Films
 

Właściciel praw: Invisible Thread Films

Język: angielski

 

http://www.invisiblethreadfilms.com/

OPIS

„Ta kampania odmieniła nasz kraj i była niezwykle ważna. Myślę, że dzięki niej Irlandia stała się lepszym państwem.” - tak w początkowej scenie filmu „Razem na TAK! Gdy wygrały kobiety” znaczenie kampanii Together for Yes podsumowuje Laura Harmon, jedna z jej pomysłodawczyń i organizatorek. Dokument Anny Rodgers to pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o historycznej kampanii, która na zawsze zmieniła irlandzkie społeczeństwo i przyczyniła się do zmiany jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie.  
W następstwie tragicznej śmierci Savity Halappanavar, trzy irlandzkie aktywistki postanowiły połączyć siły i przystąpiły do tworzenia nowego oddolnego ruchu społecznego. Ich celem było uchylenie ósmej poprawki do konstytucji Irlandii, zakazującej aborcji we wszystkich okolicznościach poza sytuacjami zagrożenia życia kobiety ciężarnej. Współpracując z zespołami w każdym hrabstwie kraju, kobiety doprowadziły do organizacji powszechnego referendum, w którym odniosły miażdżące zwycięstwo, a społeczeństwo irlandzkie zdecydowało o liberalizacji nadzwyczaj restrykcyjnego prawa aborcyjnego.
Film pokazuje wzloty i upadki burzliwej kampanii Together for Yes i przedstawia jedną z najważniejszych zmian, jaka zaszła w irlandzkim społeczeństwie w ciągu ostatnich 35 lat.  
Ale „Razem na TAK!” to nie tylko budująca opowieść o długiej i żmudnej, ale udanej walce o zmianę prawa. To piękny obraz siostrzeństwa i wzajemnego wsparcia wśród ruchów pro-kobiecych, a także źródło inspiracji dla wszystkich zaangażowanych dziś w walkę o liberalizację prawa aborcyjnego w podobnych do irlandzkich, katolickich i konserwatywnych realiach.

FESTIWALE I NAGRODY

Irish Film Festival Boston (Specjalna Nagroda Jury), Sydney Women's International Film Festival (Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Vancouver Irish Film Festival, UNAFF International Documentary Film Festival

ANNA RODGERS

Anna Rodgers to irlandzka reżyserka i producentka, zdobywczyni nagrody IFTA. Jest autorką m.in. filmów „Somebody to Love”, dokumentu o relacjach, związkach i niepełnosprawności oraz „Hold on Tight”, który bada społeczne i osobiste skutki publicznego okazywania uczuć przez osoby LGBT. „Hold on Tight” i jej kolejny film „Novena” zostały nominowane do nagrody Iris. Anna wyprodukowała również „Growing up Gay”, pierwszy serial o młodzieży LGBT emitowany w irlandzkiej telewizji oraz nominowany do nagrody IFTA dokument „The Story of Yes”, który przedstawia historię irlandzkiego referendum w sprawie legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Obecnie wraz z reżyserem teatralnym i filmowym Shaunem Dunnem reżyseruje na zlecenie Arts Council „How To Tell a Secret”, pełnometrażowy film dokumentalny przedstawiający historie osób, które zdecydowały się powiedzieć swoim bliskim o tym, że są nosicielami wirusa HIV.

GALERIA

  • Facebook - Biały Krąg
  • Instagram - Biały Krąg
HER Docs Film Festival I Fundacja HER Docs
ul. Foksal 3/5, 4 piętro, 00-366 Warszawa | info@herdocs.pl | ©️ 2019