top of page

RBG

reż. Betsy West, Julie Cohen / USA / 2018 / 98 min.

Sekcja: Przeboje festiwali

TWÓRCY

Reżyseria: Betsy West, Julie Cohen

Zdjęcia: Claudia Raschke

Montaż: Carla Gutierrez

Dźwięk: Sean O’Neil, Jim Gilchrist, Mark Maloof, David Williams, Brian Buckley, Scott Osterman, Dustin Berta, Edward Jones 

Muzyka: Miriam Cutler

Producenci/tki: Betsy West, Julie Cohen

Produkcja: Better Than Fiction Productions, CNN Films, Participant Media, Storyville Films

Właściciel praw: Magnolia Pictures

Język: angielski

 

www.rbgmovie.com

OPIS

86-letnia Ruth Bader Ginsburg jest najstarszą członkinią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych i wciąż trzy razy w tygodniu robi po dwadzieścia pompek. Potomkini ukraińskich Żydów, którzy wyemigrowali do Nowego Jorku, w latach 70. Ginsburg była działaczką Inicjatywy Praw Kobiet przy Amerykańskim Związku Swobód Obywatelskich i jest odpowiedzialna za liczne zmiany w prawie stanowym i federalnym dotyczące dyskryminacji kobiet w sferze cywilnej i zawodowej. „RBG” to dokument biograficzny o ikonicznej prawniczce, ukazujący początki jej kariery jako jednej z nielicznych kobiet w szkole prawa na Harvardzie oraz eksplorujący jej dzisiejszy status kultowej postaci amerykańskiej popkultury. Równie nieustępliwej na siłowni, co na sali sądowej. 


Podziękowania za wsparcie dla Fundacji TUMULT / Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.

Partner:

 

EP Signature_short Black_PL.jpg

FESTIWALE I NAGRODY

nominacja do Oscara® (Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny and Najlepsza piosenka oryginalna), nominacja do nagród BAFTA (Najlepszy film dokumentalny), Cinema Eye Honors: The Unforgettables, Zurich Film Festival, Toronto International Film Festival, Athens International Film + Video Festival, Full Frame Documentary Film Festival, Edinburgh International Film Festival, New Zealand International Film Festival, EnergaCAMERIMAGE, Warszawski Festiwal Filmowy, Sarasota Film Festival (Nagroda Publiczności dla Najlepszego filmu dokumentalnego), Wisconsin Film Festival (Nagroda Publiczności dla Najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego), Minneapolis St. Paul Int'l Film Festival (Nagroda Publiczności dla Najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego)

BETSY WEST & JULIE COHEN

8_t.jpg

Betsy West - amerykańska producentka, reżyserka, dziennikarka i wykładowczyni. Przez ponad dwie dekady pracowała jako producentka i szefowa dla ABC News, gdzie otrzymała 21 nagród Emmy. W latach 1998-2005 pracowała w CBS News. Jest szefową firmy produkcyjnej Storyville Films. W 2007 roku przejęła katedrę profesjonalnych praktyk w mediach i społeczeństwie. W 2018 roku wspólnie z Julie Cohen wyreżyserowała dokument „RBG”, który miał swoją premierę na festiwalu filmowym Sundance.

Julie Cohen - amerykańska reżyserka i producentka. Absolwentka Uniwersytetu Colgate. Ma również tytuł magistra prawa na Yale Law School i Uniwersytetu Columbia, na którym jest obecnie wykładowczynią kontraktową i prowadzi zajęcia w ramach programu poświęconego filmom dokumentalnym. W latach 1998-2007 była producentką NBC News. Od 2007 roku jest szefową BetterThanFiction Productions. Wyreżyserowała oraz wyprodukowała takie filmy dokumentalne, jak: „The Sturgeon Queens” (2014), który był pokazywany na ponad 60 festiwalach i wygrał łącznie 10 nagród publiczności, czy „American Veteran” z 2017 roku. „RBG” jest jej najnowszym filmem.

GALERIA

bottom of page