top of page

Urodzona w Evin

reż. Maryam Zaree / Niemcy, Austria / 2019 / 98 min. / polska premiera

Sekcja: ONLINE

Seanse: 21 - 25 listopada 2020

TWÓRCY

Reżyseria: Maryam Zaree

Zdjęcia: Siri Klug

Montaż: Dieter Pichler

Dźwięk: Michel Klofkörn, Tom Schön, Rudolf Gottsberger

Producenci/tki: Ira Tondowski, Alex Tondowski Koproducent/ki: Arash Riahi

Produkcja: Tondowski Films GbR w koprodukcji z: Golden Girls Films
 

Właściciel praw: Syndicado Film Sales

Język: niemiecki, angielski, perski

 

https://syndicadofs.com/born-in-evin/

OPIS

Znana aktorka i reżyserka Maryam Zaree próbuje poznać prawdę dotyczącą okoliczności jej narodzin w jednym z najbardziej znanych więzień politycznych na świecie. Czterdzieści lat temu, po obaleniu monarchii szacha Iranu i ogłoszenia Republiki Islamskiej, ajatollah Chomeini kazał aresztować, prześladować i zamordować dziesiątki tysięcy przeciwników politycznych. Wśród nich znaleźli się również rodzice reżyserki, którym, po latach spędzonych w niewoli, udało się uzyskać azyl w Niemczech. Rodzina nigdy nie rozmawiała o tym, przez co przeszli. Maryam Zaree spotyka inne ocalałe i innych ocalałych, rozmawia z ekspertkami i ekspertami i szuka dzieci urodzonych w tym samym więzieniu. Bada jakie są osobiste konsekwencje prześladowań i przemocy w sytuacji, gdy sprawcy pozostają u władzy, a ofiary powtarzają oficjalne narracje. Co, z politycznego punktu widzenia, oznacza przerwanie milczenia w rodzinie? Polityczne jest prywatne, a prywatne polityczne. Z tym przekonaniem Maryam Zaree stara się stawić czoła złożoności traumy i wyparcia. (Michał Matuszewski)

Partner:

logo_goethe_institut_2.png

FESTIWALE I NAGRODY

Berlinale (Nagroda Compass Perspektive), Hot Docs Toronto, IDFA - International Documentary Film Festival Amsterdam, Sarajevo Film Festival, New Directors New Films Festival (Wyróżnienie Specjalne, Nagroda Publiczności dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego), This Human World Film Festival Vienna, Seoul International Agape Film Festival,  Morelia International Film Festival, Elbedock International Documentary Film Festival, Underhill Fest, Biografilm Festival, Human Rights Watch Film Festival, DUHOK International Film Festival, International Human Rights Film Festival Albania, Heartland Film Festival

MARYAM ZAREE

11067902_10205850384360907_766008095_o.j

Maryam Zaree urodziła się w 1983 roku w Teheranie. Jej matka, uciekając przed prześladowaniami politycznymi, wyjechała z córką do Niemiec, gdy ta miała dwa lata. Maryam dorastała we Frankfurcie nad Menem i studiowała aktorstwo w renomowanej szkole filmowej Filmuniversität Babelsberg KONRAD WOLF. Zagrała główne role w kilkunastu filmach fabularnych, pracowała dla teatru i telewizji. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Grimme za rolę w serialu telewizyjnym „4 Blocks”. Jej pierwszy spektakl teatralny „Kluge Gefühle” otrzymał Nagrodę Autorską Heidelberg Stückemarkt i był wystawiany w wielu teatrach. „Urodzona w Evin” to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny.

GALERIA

bottom of page