Woman

reż. Anastasia Mikova, Yann Arthus-Bertrand / Francja / 2019 / 104 min. / polska premiera

Sekcja: Pokazy specjalne

Seanse: Niedziela, 8 marca 18:00

TWÓRCY

Reżyseria: Anastasia Mikova, Yann Arthus-Bertrand

Scenariusz:  Anastasia Mikova

Zdjęcia: Yann Arthus-Bertrand

Montaż: Françoise Bernard, Brigitte Delahaie

Muzyka: Armand Amar

Producenci/tki: Fabienne Calimas, Tanguy Apel-Muller

Produkcja: Hope Production
 

Właściciel praw: Elle Driver

Język: 26 różnych języków
 

https://www.elledriver.fr/en/movie/woman

OPIS

Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie.  Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pean na rzecz ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata pomimo trudności, jakie napotykają. W erze po #meetoo to również interesujące spojrzenie na rolę i znaczenie kobiet oraz ich postrzeganie świata.  

Film pokazywany będzie po raz pierwszy w Polsce na HER Docs Film Festival w ramach przedpremiery organizowanej wspólnie z festiwalem Millennium Docs Against Gravity, na którym w maju będzie miał swoją premierę. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.  

FESTIWALE I NAGRODY

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, Les Arcs Film Festival, Festival du nouveau cinéma, Hof International Film Festival, Bergen International Film Festival, XI Humans Fest, Calcoa French Film Festival, Festival International du Film Politique

ANASTASIA MIKOVA & YANN ARTHUS-BERTRAND

WOMAN-Anastasia Mikova and Yann Arthus-B

Anastasia Mikova  - urodzona w Ukrainie reżyserka filmowa i dziennikarka. W swej pracy skupia się na kwestiach społecznych. Pracowała jako dziennikarka przy filmach dokumentalnych dotyczących takich kwestii, jak nielegalna imigracja, handel organami czy matki zastępcze. W 2009 roku została redaktorką naczelną serii filmów dokumentalnych „Earth from Above”, która zapoczątkowała jej współpracę z Yannem Arthusem-Bertrandem. Kontynuowała współpracę z Yannem Arthusem-Bertrandem jako asystentka reżysera i współautorka przy filmie dokumentalnym „Człowiek”, w którym przewodziła zespołowi redakcyjnemu i przeprowadziła ponad 600 wywiadów do filmu. „Woman” to jej debiut reżyserski.

Yann Arthus-Bertrand jest francuskim reżyserem filmowym i fotografem, który stał się znany szerokiej publiczności w 1999 roku, po publikacji książki „La Terre vue du ciel”, która sprzedał się na świecie w 3 milionach egzemplarzy. W 2009 roku został Ambasadorem Dobrej Woli Programu Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym samym roku wyreżyserował swój pierwszy film fabularny „Home”, który obejrzało prawie 600 milionów ludzi. Na fali swoich sukcesów filmowych w 2005 roku stworzył Fundację GoodPlanet, która ma na celu podnieść świadomość i propagować szacunek dla środowiska. W 2017 roku otworzył w Bois de Boulogne „Domaine de Longchamp”, miejsce poświęcone ekologii i ideom humanistycznym. „Woman” to jego najnowszy film dokumentalny.

 

GALERIA