top of page
Ciało jako pole walki

Rozmowa po pokazie zestawu krótkich metraży z sekcji Ciało.

location-icon-transparent-background-5.jpeg

25.10 18:00 Kinoteka

“Twoje ciało to pole walki” głosiło hasło na plakacie autorstwa amerykańskiej artystki Barbary Kruger. Praca została zaprezentowana w Warszawie w 1991 roku, wpisując się w dyskusje dotyczące praw reprodukcyjnych, w tym prawa do aborcji, zaostrzonego dwa lata później. Dziś, rok po wyroku jeszcze drastyczniej ograniczającym dostęp do aborcji, hasło Kruger pozostaje niepokojąco aktualne.

Punkt wyjścia do dyskusji stanowią filmy krótkometrażowe prezentujące różne spojrzenia na związki ciała i polityki. W jaki sposób nasze ciała są dyscyplinowane i zawłaszczane przez patriarchat i kapitalizm? Jakie są strategie ich odzyskiwania?
Temat cielesności poruszymy z różnych perspektyw: teoretycznej, aktywistycznej, twórczej i osobistej.

W spotkaniu udział wezmą:

Ola Juchacz - absolwentka kulturoznawstwa UAM, studentka psychologii SWPS. Aktywistka feministyczna, członkini sieci wspierającej osoby potrzebujące aborcji. Sojuszniczka i samorzeczniczka środowiska LGBTQIA+. Od ponad 10 lat związana z poznańskim środowiskiem kultury, współpracowała m.in. ze Sceną Roboczą, Malta Festival Poznań i Centrum Kultury ZAMEK. Współtwórczyni podcastu "Mam ciało – i co dalej?".

Sandra Frydrysiak - doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni i socjolożka, ekspertka gender studies. Adiunktka w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Bada kategorię siostrzeństwa, udział kobiet w protestach, feministyczną wrażliwość reżyserek i ciało w ruchu. Autorka książki „Taniec w sprzężeniu nauk i technologii. Nowe perspektywy w badaniach tańca” (2017). Członkini EuroGender Network (w ramach European Institute for Gender Equality) oraz Młodzi w Centrum Lab Uniwersytetu SWPS. Prowadzi szkolenia równościowe w zakresie języka inkluzywnego, różnorodności, gender mainstreamingu, przeciwdziałania dyskryminacji. Reżyserka i autorka scenariusza doświadczenia VR „Noccc” (2019), który miał światową premierę na Sundance Film Festival.

Dorota Kotas - urodziła się w Garwolinie w roku 1994. Studiowała filologię polską, animację kultury w IKP oraz socjologię stosowaną i antropologię społeczną w ISNS na UW. Za swoją pierwszą książkę pt. „Pustostany” (2019), otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza, Nagrodę Conrada i nominację do Nagrody im. W. Gombrowicza za najlepszy debiut. W kwietniu nakładem wydawnictwa Cyranka ukazała się jej druga książka pt. Cukry (2020). Mieszka w Warszawie ze swoją partnerką i zwierzętami.

Rozmowę poprowadzi Aleksandra Nowak - feministka, dziennikarka, redaktorka, kulturoznawczyni. Współtwórczyni feministyczno-erotycznego magazynu "G'rls ROOM". W tym roku wraz z Pauliną Klepacz i Kamilą Raczyńską-Chomyn wydała książkę "Dziwki, Zdziry, Szmaty. Opowieści o slut-shamingu" (wyd. Czarna Owca). W swojej pracy zawodowej podejmuje w szczególności tematy związane z seksualnością, inkluzywnością oraz twórczością kobiet.

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

GALERIA

bottom of page