top of page

reż. Nadia Parfan / Ukraina / 2023 / 5 min. / warszawska premiera

It's a Date

16.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

18:00

Reżyseria: Nadia Parfan
Scenariusz: Nadia Parfan
Zdjęcia: Denys Melnyk
Montaż: Nadia Parfan
Dźwięk: Margaryta Kulichova, Yevhenii Chaban
Producent_ka: Iryna Kovalchuk, Ilia Gladshtein, Nadia Parfan
Produkcja: Radar Films, Phalanstery Films
Światowa dystrybucja: Radiator IP Sales
Język: bez dialogu

http://www.radiatorsales.eu/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

Reżyserka Nadia Parfan studiowała antropologię społeczną i kulturoznawstwo w Kijowie i Budapeszcie; potem ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Jej film inspirowany jest zrealizowanym na jednym ujęciu krótkim metrażem Claude’a Leloucha, „C’était un rendez-vous” z 1976 r. Lelouch pędził samochodem o piątej rano przez ulice Paryża – kamera Parfan sunie z piskiem opon przez Kijów ku nieoczekiwanie emocjonalnej puencie, pokazując mniej oczywiste oblicze ukraińskiej stolicy. Przedmieścia, obwodnica, śródmieście, place, cerkwie, kamienice, łagodne serpentyny na wzgórzach; ślady wojny widoczne są zaledwie kątem oka. W ciągu kilku minut wydarza się tak wiele, mimo że miasto jeszcze się nie obudziło.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Berlinale (Wyróżnienie Specjalne - Międzynarodowe Jury Filmów Krótkometrażowych), Frameline: San Francisco International LGBTQ Film Festival, Guanajuato International Film Festival, Palm Springs International ShortFest, Vilnius International Film Festival, IndieLisboa International Independent Film Festival

NADIA PARFAN

Marta_Magnuska.jpeg

Ukraińska reżyserka i producentka, urodzona w Iwano-Frankowsku w 1986 roku. Ukończyła kulturoznawstwo na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej oraz antropologię społeczną na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. W latach 2012-2013 była stypendystką Fulbrighta na Temple University w Filadelfii. W 2015 roku ukończyła kurs reżyserii filmów dokumentalnych w Szkole Wajdy w Warszawie. Jej pełnometrażowy debiut „Heat Singers” miał swoją premierę na festiwalu Visions du Réel w 2019 roku i otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego zarówno od Stowarzyszenia Ukraińskich Krytyków Filmowych, jak i Ukraińskiej Akademii Filmowej.

GALERIA

bottom of page