top of page

reż. Sasha Kulak / Francja, Wielka Brytania / 2022 / 62 min.

Mara. Białoruski sen

16.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

20:30

Reżyseria: Sasha Kulak
Scenariusz: Sasha Kulak
Zdjęcia: Sasha Kulak
Montaż: Sasha Kulak
Dźwięk: Paata Godziashvili, Nika Paniashvili
Muzyka: Pavel Bocharov
Producent_ka: Louis Beaudemont, Ksenia Gorenstein
Produkcja: Les Steppes Productions
Światowa dystrybucja: East Silver Caravan
Język: rosyjski, białoruski

https://sashakulak.com/MARA

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

Białoruska reżyserka Sasha Kulak splata dokument z elementami eseju filmowego i performansu. Tytułowa „mara” to duch nawiedzający ludzi w czasie snu; przynosi zarówno koszmary, jak i marzenia senne; może budzić strach, ale też nieść nadzieję. Nosząca biel i czerwień tajemnicza postać w masce przemierza szerokie arterie Mińska w czasie protestów w 2020 roku. Może wyszła prosto ze snu, a może to panująca wokół przemoc zakrzywia rzeczywistość? Na ulicach trwają łapanki, zamaskowane zakapiory porywają protestujących prosto z chodników, wrzucają do furgonetek. Reżyserka towarzyszy głównie kobietom: w każdym wieku, z dziećmi na rękach. Niektóre zagadują uzbrojonych po zęby funkcjonariuszy OMON-u, jawnie się z nich naigrywając: „chłopcy, nie wstyd wam przed mamą?”. Kamera momentami odrywa się od ziemi, płynie, obraca, pokazuje świat do góry nogami, szukając na oczach widzek i widzów swojego języka do opowiedzenia historii przemocy.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

International Film Festival Rotterdam, Ji.hlava International Documentary Film Festival (Nagroda Silver Eye), Tallinn Black Nights Film Festival, goEast Film Festival, WATCH DOCS, Artdocfest, Movies That Matter, FFF-Festival, Northern Lights Nordic/Baltic Film Fest, Beldocs

SASHA KULAK

Marta_Magnuska.jpeg

Twórczość Sashy w filmie obejmuje różnorodne projekty wizualne, od filmów dokumentalnych, przez modę i teledyski, po fotografię i kuratorstwo. Jej filmy zawiodły ją do miejsc na całym świecie. Jej pierwszy, wielokrotnie nagradzany dokument „Salamanca” (2015), którego premiera odbyła się na festiwalu IDFA w 2015 r. i był pokazywany na festiwalach Hot Docs, Camden i wielu innych. Nakręcony w USA „Quicksilver Chronicles” (2019) miał swoją premierę na Visions du Réel w Nyonie. Jej najnowszy pełnometrażowy film, dokumentalna baśń „A Hawk as Big as a Horse” (2022), uzyskał wsparcie Sundance Institute i otrzymał Specjalne Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie na festiwalu DOK Leipzig 2022. Zetknięcie się zarówno z fabułą, jak i filmem dokumentalnym pomogło Sashy połączyć swoje zainteresowania podczas pracy nad filmem „Mara” (2022), łączącym brutalną rzeczywistość i baśnie.

GALERIA

bottom of page