top of page

reż. Zoya Laktionova / Ukraina, Austria / 2022 / 5 min. / polska premiera

Pamiętaj zapach Mariupolu

16.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

18:00

Reżyseria: Zoya Laktionova
Scenariusz: Zoya Laktionova
Zdjęcia: Zoya Laktionova
Montaż: Zoya Laktionova
Dźwięk: Zoya Laktionova
Producent_ka: Zoya Laktionova
Produkcja: Zoya Laktionova
Światowa dystrybucja: Zoya Laktionova
Język: angielski

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

Film opowiada o dwóch miesiącach, które ukraińska autorka spędziła mieszkając zagranicą, ale żyjąc jednocześnie w dwóch odrębnych rzeczywistościach. Działająca na przecięciu filmu dokumentalnego, fotografii i sztuki nowoczesnej Zoya Laktionova urodziła się w 1984 w Mariupolu. Nadmorsko-industrialny krajobraz miasta był bohaterem jej poprzedniego filmu krótkometrażowego: „Dioramy” (2018), pokazywanej na wielu festiwalach na całym świecie, także w Polsce, m.in. na pierwszej edycji festiwalu HER Docs. Nadmorska tożsamość zniszczonego/zamordowanego miasta powraca w „Pamiętaj zapach Mariupolu” w zapośredniczonej formie. Artystka zestawia ze sobą obrazy nienazwanych przestrzeni wybrzeża, zdjęcia rodzinne z dzieciństwa i fragmenty notatek z pierwszych tygodni pełnoskalowej wojny. „Taki kolor kamieni i żwiru wzdłuż torów występuje tylko w nadmorskich, południowych miastach”, pisze, opuszczając Barcelonę. I po chwili: „czuję zapach asfaltu i ropy w Mariupolu w pełnym słońcu”.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Go Short - International Short Film Festival, Sehsüchte - International Student Film Festival, Ukrainian Film Festival Berlin, Filma. Feminist Film Festival, Wiz-Art Lviv International Short Film Festival

ZOYA LAKTIONOVA

Marta_Magnuska.jpeg

Zoya Laktionova urodziła się w 1984 r. w Mariupolu, w rodzinie z klasy robotniczej. Po raz pierwszy pojawiła się w świecie kina dokumentalnego jako postać w filmie „Ma” (10') w 2017 roku, a rok później nakręciła swój pierwszy krótkometrażowy dokument „Diorama” (2018) o zaminowanym morzu w rejonie Mariupola. Film zdobył nagrodę w kategorii MyStreetFilms na festiwalu „86” (Ukraina) w 2018 roku, brał udział w wielu europejskich festiwalach filmowych (m.in. DOK Leipzig, Ji.hlava IDFF, FilmFestival Cottbus), trafił do kin w Ukrainie w 2019 roku. W 2021 roku Zoya miała premierę swojego nowego filmu krótkometrażowego „Territory of Empty Windows” (10') na festiwalu Docudays UA i pokazała go w kinach na MFF Molodist w Kijowie. Film otrzymał Nagrodę Specjalną MDFF Ji.hlava na Festiwalu Filmowym Kinosaray Positive 2021 oraz Grand Prix w konkursie dokumentalnym francusko-ukraińskiego MIST Kinofest 2021. Międzynarodowa premiera odbyła się na MFF MakeDox w Macedonii Północnej. Przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainą (24.02.22) Zoya mieszkała w Kijowie i pracowała jako niezależna artystka i dokumentalistka. Pracuje z tematami wojny, pamięci i osobistych historii.

GALERIA

bottom of page