top of page

reż. Olha Tsybulska / Norwegia, Ukraina / 2023 / 35 min.

Wiesz, że to będzie film o wojnie

16.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

18:00

Reżyseria: Olha Tsybulska
Scenariusz: Olha Tsybulska, Ganna Iaroshevych
Zdjęcia: Jack Belisle
Montaż: Ganna Iaroshevych
Dźwięk: Dmytro Oleksiuk, Eugene Chaban
Muzyka: Ivan Tovstiuk
Producent_ka: John Emil Richardsen
Produkcja: Montevideo Tromsø AS
Światowa dystrybucja: Journeyman TV
Język: ukraiński

https://www.montevideo.no/you-know-its-going-to-be-about-war

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

Tytuł okazuje się przekorny, a jednocześnie afirmatywny – „wojna” w tym wypadku oznacza to, co na przekór wojnie. Syreny wyją, a w popołudniowym tłumie nikt nie drgnie, niektóre osoby przenoszą się z laptopami do korytarzy i wewnętrznych pomieszczeń, niemal nie przerywając pracy. Pomiędzy wybebeszonymi budynkami, dziurami w wieżowcach, kłębami zwisających kabli, popalonymi autami, toczy się życie w mieście – i „na mieście”.
Jest późna wiosna i lato w Kijowie 2022 roku, ludzie wylegają na ulice miasta: kąpiel w Dnieprze, koncerty, życie kawiarniane. Rozmówczynie i rozmówcy reżyserki Olhi Tsybulskiej mówią o zaangażowaniu, syndromie ocaleńca, ale też o tym, jak uczą się na nowo przeżywać przyjemność, wyłuskiwać ją ze swojego wojennego doświadczenia, dawać sobie prawo do tego, by wypić wino, przez chwilę porobić coś, co nie jest pakowaniem paczek na front. Mówią też o wypaleniu, o nowych rutynach i o tym, jak przestają się bać i reagować na alarmy. Reżyserce udało się stworzyć portret praktykowania wolności w czasie wojny, pokazując Kijów jako miejsce, w którym – na przekór wszystkiemu – pragnie się być.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Tromsø International Film Festival, HUMAN International Documentary Film Festival, Visions du Réel, Millennium Docs Against Gravity

OLHA TSYBULSKA

Marta_Magnuska.jpeg

Olha pracowała jako niezależna redaktorka przy projektach komercyjnych, ale chciała znaleźć inne ścieżki w branży. To doświadczenie zaprowadziło ją do firmy produkcyjnej z Kijowa. Pracowała jako asystentka reżyserii i produkcji przy projektach dokumentalnych, dopóki Rosja nie rozpoczęła pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Po rozpoczęciu inwazji Olha postanowiła wyreżyserować krótkometrażowy film dokumentalny o swoich osobistych doświadczeniach z życia w kraju ogarniętym wojną.

GALERIA

bottom of page