top of page

Hilma af Klint. Pionierka abstrakcji

Reż. Halina Dyrschka / Niemcy / 2019 / 93 min. / polska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg
ZOBACZ ONLINE

Reżyseria: Halina Dyrschka
Zdjęcia: Alicja Pahl, Luana Knipfer
Montaż: Antje Lass, Mario Orias
Dźwięk: Niklas Kammertöns
Muzyka: Damian Scholl
Producentki: Eva Illmer, Halina Dyrschka
Produkcja: Ambrosia Film GmbH
Właściciel praw: mindjazz pictures
Język: angielski, niemiecki, szwedzki
Strona: https://mindjazz-pictures.de/filme/beyond-the-visible-hilma-af-klint/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Hilma af Klint (1862-1944) była szwedzką malarką, wyprzedzającą Kandinsky’ego pionierką abstrakcjonizmu, skazaną na dekady niebytu i kurzu. Film zagłębia się w archiwa – w tym stosy notatników, które pozostawiła po sobie malarka – by zrekonstruować jej drogę artystyczną, od wczesnego zainteresowania botaniką, matematyką, astronomią i nawigacją (była córką kapitana), przez studia w Akademii Sztuk Pięknych i tradycyjną karierę ilustratorki i portrecistki, po fascynację spirytualizmem w artystycznych kręgach Sztokholmu i teozofią. Reżyserka Halina Dyrschka wpisuje malarkę w dwa główne konteksty – historię nauki, której Hilma af Klint stała się niespodziewaną kronikarką, i historię sztuki, w której się nie zmieściła. W losach jej spuścizny odbijają się wybiórcza logika obiegów sztuki i kaprysy rynku artystycznego. Ale też spełniona obietnica archiwalnych poszukiwań i nadzieja odzyskiwanego kobiecego dziedzictwa. (Klara Cykorz)

FESTIWALE I NAGRODY

Göteborg International Filmfestival, CPH:DOX, Hot Docs, DocAviv, Vancouver International Film Festival, Feministiska Filmfestival Stockholm, Nordische Filmtage Lübeck, Docpoint - Helsinki Documentary Film Festival, Filmfest Wismar, Milwaukee International Film Festival

REŻYSERKA

Lan_You_Director photo.jpg

Halina Dyrschka
Halina Dyrschka urodziła się w 1975 r. w Berlinie. Studiowała aktorstwo, śpiew klasyczny i produkcję filmową (ukończoną stopniem magistra) w Westfalskiej Szkole Aktorskiej w Bochum. Krótkometrażowy film „9einhalbs Abschied” (2009) był jej debiutem reżyserskim i pracą dyplomową. Założyła firmę producencką Ambrosia Film, która wyprodukowała m.in. „9einhalbs Abschied” (2009) i „Opera Buffa” (2011). Przez 5 lat badała prace Hilmy af Klint, co zaowocowało wyreżyserowaniem i wyprodukowaniem przez nią filmu o prekursorce abstrakcjonizmu. Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny, „Hilma af Klint - pionierka abstrakcji”, miał swoją premierę w Lipsku na Leipzig Film Art Fair w 2019 r., gdzie zdobył Nagrodę Publiczności.

GALERIA

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page