top of page

Szeptem

Reż. Heidi Hassan, Patricia Pérez Fernández / Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Kuba / 2019 / 80 min. / polska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Heidi Hassan, Patricia Pérez Fernández
Montaż: Heidi Hassan, Patricia Pérez Fernández, Diana Toucedo
Dźwięk: Sergio Fernández Borrás, Heidi Hassan, Patricia Pérez Fernández
Muzyka: Olivier Militon, Patricia Cadaveira
Producentki_ci: Daniel Froiz, Delphine Schmit
Produkcja: Matriuska Producciones, Perspective Films w koprodukcji z: Producciones de la 5ta Avenida, PCT cinéma télévision
Właściciel praw: Habanero Film Sales
Język: hiszpański, francuski
Strona: https://www.habanerofilmsales.com/portfolio/a-media-voz

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Intymny, autoetnograficzny dokument o wykorzenieniu, macierzyństwie, miłości do filmu, przyjaźni i wolności. Przyjaciółki z dzieciństwa Patricia i Heidi dorastały na Kubie, gdzie obie uczęszczały do akademii filmowej. Jako dzieci lat 70. wychowywały się na komunistycznych ideałach Che Guevary, ale obiecana świetlana przyszłość nie ziściła się. Każda z nich musiała uciekać z Kuby z powodów politycznych. Heidi wylądowała w Szwajcarii, Patricia w Hiszpanii. Przez lata nie miały ze sobą kontaktu. Teraz obie mając 40 lat, szukają sposobu, aby ponownie zbliżyć się do siebie, wybierając medium, które najbardziej im odpowiada: listy wideo.

FESTIWALE I NAGRODY

IDFA - International Documentary Film Festival Amsterdam (Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny), DocAviv, Zagrebdox, Havana Film Festival (Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny), Malaga Film Festival (Best Directing Award: Documentary Competition), Athens International Film Festival (Wyróżnienie Specjalne Jury), CinéMartinique Festival (Grand Prix Jury), Festival Internacional de Cine de Cali (Najlepszy Film Pełnometrażowy), CineCeará. Festival Ibero-americano de Cinema (Najlepszy Iberoamerykański Film Pełnometrażowy), CineCeará - Festival Ibero-americano de Cinema (Najlepszy Montaż), Festival Online de Mujeres (Nagroda People’s Choice), Miami Film Festival, Human Rights Film Festival, BIFF - Bergen International Film Festival, Doclisboa, trinidad+tobago film festival

REŻYSERKA

Lan_You_Director photo.jpg

Heidi Hassan
Heidi Hassan urodziła się w 1978 r. na Kubie. W 2002 r., po uzyskaniu dyplomu na Wydziale Kinematografii w Międzynarodowej Szkole Filmowej San Antonio de los Baños na Kubie, wyemigrowała do Szwajcarii, gdzie kontynuowała naukę w Haute Ecole d’Art et Design w Genewie (HEAD). W 2008 r. otrzymała dyplom z reżyserii filmowej. Obecnie pracuje jako samodzielna twórczyni filmowa i artystka wizualna, a także współpracuje z innymi artystkami i artystami jako operatorka. Jej dzieła były prezentowane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, gdzie były wielokrotnie nagradzane i spotykały się z pozytywnymi recenzjami krytyków. „Szeptem” („A media voz” / „In a Whisper”), stworzony we współpracy z Patricią Pérez Fernández, jest drugim pełnometrażowym filmem dokumentalnym Heidi.

Patricia Pérez Fernández
Urodzona na Kubie w 1978 r. Po uzyskaniu dyplomu na Wydziale Aktorskim w Instituto Superior de Arte (ISA) w Hawanie kontynuowała naukę w Międzynarodowej Szkole Filmowej San Antonio de los Baños na Kubie, gdzie w 2002 r. ukończyła Wydział Reżyserii Filmowej. W 2003 r. otrzymała stypendium, które pozwoliło jej na podjęcie podyplomowych studiów w Katalońskiej Szkole Filmu i Sztuk Audiowizualnych (ESCAC), wskutek czego wyemigrowała do Hiszpanii. Od tego czasu tworzy krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne. Obecnie pracuje dla hiszpańskiego Stowarzyszenia Producentów Filmów Dokumentalnych DOCMA. „Szeptem” („A media voz” / „In a Whisper”), stworzony we współpracy z Heidi Hassan, jest pierwszym pełnometrażowym filmem w jej reżyserii.

GALERIA

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page