top of page

Wielki strach

Reż. Pawlina Carlucci Sforza / Polska / 2020 / 28 min.

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Pawlina Carlucci Sforza
Scenariusz: Magdalena Lubańska, Pawlina Carlucci Sforza
Zdjęcia: Tomasz Woźniczka, Nicolas Villegas, Pawlina Carlucci Sforza
Montaż: Ilona Urbańska-Grzyb, Pawlina Carlucci Sforza
Dźwięk: Katarzyna Szczerba, Sebastian Witkowski
Muzyka: Jakub Szafrański, Pawlina Carlucci Sforza
Producentki_ci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński
Produkcja: Studio Munka SFP, Agresywna Banda, Rentcam, Akjos Media, New Wave Film
Właściciel praw: Studio Munka SFP
Język: polski
Strona: http://www.studiomunka.pl

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Drugi, po „Nie sądzić” (2017), film wyrosły ze współpracy reżyserki Pawliny Carlucci Sforzy i antropolożki-współscenarzystki Magdaleny Lubańskiej, która przez lata prowadziła badania terenowe w okolicach lasu Dębrzyn na Podkarpaciu. Film dotyka pamięci o mordach, jakie miały miejsce w tych okolicach tuż po II wojnie światowej i których ofiarą padały osoby wracające z obozów i robót przymusowych w rodzinne strony. Wyrzucone z pociągu lub napadnięte po drodze, ograbione i na koniec zabite, powiększały one liczbę zaginionych w czasie wojny. O tym, co się dzieje w lesie, wiedzieli mieszkańcy i mieszkanki pobliskich miejscowości. Po ponad siedemdziesięciu latach decydują się przerwać zmowę milczenia, lęku i wstydu i opowiedzieć o tym, co widzieli_ały i o czym słyszeli_ały. Sadzając swoich osiemdziesięcio, dziewięćdziesięcioletnich bohaterów i bohaterki na aksamitnie czarnym tle, Carluccia Sforza wstrząsająco łączy konwencję „gadających głów” z czułym filmowym portretem. (Klara Cykorz)

FESTIWALE I NAGRODY

Krakowski Festiwal Filmowy, Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato (Grand Prix - Nagroda Złotego Łucznika), Gdańsk DocFilm Festival (Wyróżnienie Specjalne), Młodzi i Film - Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

REŻYSERKA

Lan_You_Director photo.jpg

Pawlina Carlucci Sforza
Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła London College of Communication - University of the Arts oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Kształciła się w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz W Accademia Albertina delle Belle Arti w Turynie. Jej ko-reżyserski debiut „Nie sądzić" zdobył nagrodę za Najlepszy Film Dokumentalny i nominację do nagrody w kategorii Najlepszy Film Polski na Festiwalu Grand Off (2017) oraz nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepsza Reżyseria (2018).

GALERIA

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page