PROGRAM BRANŻOWY HER DOCS FORUM 2024
Program branżowy dedykowany dla aktywnych zawodowo dokumentalistek: 5-6 września 2024, Warszawa.
DZIEŃ 1: czwartek, 5.09.24, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (al. Ujazdowskie 20)
11:30 - 14:00 Narracje transnarodowe
Jedną z misji Fundacji HER Docs jest wspieranie dokumentalistek, które zostały zmuszone lub podjęły decyzję opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Ubiegłoroczna edycja HER Docs Forum stała się platformą do wymiany myśli i networkingu dla dokumentalistek z Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności z Ukrainy i Białorusi, które są aktywne zawodowo na terenie Polski. W ramach kontynuacji tej ponadnarodowej współpracy zapraszamy w tym roku na spotkanie think tank. Wspólnie porozmawiamy o tym, jakie narracje filmowe powstają w kontekście migracji, jak przedstawia się bilans zysków i strat pracy poza krajem pochodzenia oraz w jakim wymiarze HER Docs oraz zaproszone instytucje mogą wspierać dokumentalistki z zagranicy.
W spotkaniu udział wezmą dokumentalistki tworzące w Polsce, uczestniczki programu Goethe-Institut in Exile w Niemczech, producentki i przedstawicielki programów wspierających:
-
Tetiana Dorodnitsyna, reżyserka (UKR/PL),
-
Anna Bławut Mazurkiewicz, producentka - Aura Films (PL),
-
Tanya Haurylchyk, reżyserka (BE/DE),
-
Katja Gribova, reżyserka (UKR/DE),
-
Katarzyna Ślesicka, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (PL),
-
Ilia Stenberg, B2B Doc (SE).
Moderacja: Marta Golba-Naumann, Fundacja HER Docs (PL) oraz Natalia Imaz, Documentary Association of Europe (DE).
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Bardzo serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału twórczynie wszystkich narodowości.
DZIEŃ 2: piątek, 6.09.24, Goethe-Institut w Warszawie (ul. Chmielna 13a)
10:00 - 12:00 Czy feministyczne kino dokumentalne jest możliwe w Polsce?
Czym jest feministyczne kino dokumentalne i czy jest możliwe w Polsce? Podejmowanie tematów odważnych, przełamujących tabu w sprawach, wobec których społeczeństwo w Polsce jest mocno podzielone, nadal spotyka się z przeciwnościami dużo częściej niż ze wsparciem. Wraz z zaproszonymi gościniami wspólnie weźmiemy pod lupę zarówno przeszłość, jak i możliwe scenariusze na przyszłość.
Osoby goszczące:
-
Agnieszka Zwiefka, reżyserka (PL),
-
Hanka Nobis, reżyserka (PL),
-
Zuza Banasińska, osoba reżyserska (PL/NL),
-
Karolina Lucyna Domagalska, reżyserka (PL).
Moderacja: Katarzyna Trzaska, Stowarzyszenie Twórczyń Filmowych (PL).
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
12:15 - 13:45 Nie tylko festiwale: alternatywne metody dotarcia do publiczności.
Nie tylko festiwale filmowe, czyli w jaki sposób planować i wdrażać w proces produkcyjny działania skierowane na impakt, outreach i dystrybucję filmu dokumentalnego. Jakie są dziś mierniki sukcesu filmu i jak dotrzeć do publiczności pozafestiwalowej? Wraz z ekspertkami z Polski i zagranicy oraz na przykładach różnych produkcji dokumentalnych porozmawiamy o przełamywaniu stereotypów i wytyczaniu nowych ścieżek rozpowszechniania filmów.
Osoby goszczące:
-
Anna Ramskogler-Witt, The Good Media Network (DE),
-
Joanna Solecka, Alphapanda Polska (PL).
Moderacja: Weronika Adamowska, HER Docs (PL).
Wykład odbędzie się w języku angielskim.
15:00 - 18:00 Ćwiczenia z zaangażowania - jak dawać innym i zachować siebie?
Jak w wymagającej pracy dokumentalistki dostrzegać przeciążenia i zatrzymywać wypalającą spiralę samopoświęcenia? Na ile zjawiska te to kwestia indywidualnych wyborów a w jakim zakresie stanowią one konsekwencje uwarunkowań systemowych? Czy chroniczne zmęczenie to rzeczywistość, do której trzeba się przyzwyczaić? W jaki sposób ekologicznie gospodarować zużywalnymi zasobami energetyczno-emocjonalnymi żeby minimalizować ryzyko wypalenia zawodowego? Jaki prosić o wsparcie oraz mądrze udzielać go sobie i światu?
Zapraszamy na trzygodzinne spotkanie warsztatowo-sieciujące, podczas którego podzielimy się wiedzą, wymienimy doświadczeniami i poszukamy pomysłów na przyszłość.
Prowadzenie: Kolektyw Future Simple: Paulina Czapska & Anna Szapert (PL)
O prowadzących: Pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Zachęcamy do szukania nowych rozwiązań dla starych spraw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Towarzyszymy w myśleniu o czasie, życiu i zmianach. Pokazujemy, że praca z emocjami jest równie przydatna jak ciągłe poszerzanie wiedzy. Wierzymy, że zmianę świata warto zaczynać od siebie.
Warsztaty będą prowadzone w języku polskim.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach, prosimy o wcześniejsze zapisy drogą mailową na adres: marta.golba@gmail.com.