top of page

Seahorse

reż. Jeanie Finlay / Wielka Brytania / 2019 / 90 min. / polska premiera

Sekcja: Ciało

TWÓRCY

Reżyseria: Jeanie Finlay

Scenariusz: Jeanie Finlay

Zdjęcia: Jeanie Finlay, Mark Bushnell, Richard Jephcote

Montaż: Alice Powell

Dźwięk: Pip Norton 

Muzyka: Tara Creme

Producenci/tki: Andrea Cornwell, Jeanie Finlay

Produkcja: Grain Media in association with Glimmer Films and The Guardian

Właściciel praw: Submarine Entertainment, Grain Media (festiwale)

Język: angielski

 

https://seahorsefilm.com

OPIS

Wbrew temu, co wielu transmężczyzn słyszy od lekarzy, po tranzycji mogą oni zajść w ciążę pod warunkiem, że nie przeszli operacji usunięcia macicy i tymczasowo odstawią testosteron. Freddy McConnell, młody angielski dziennikarz mieszkający między Londynem a nadmorskim miasteczkiem Deal jest trans i od kilku lat funkcjonuje społecznie jako mężczyzna. Freddy zawsze chciał mieć dzieci i w okolicach trzydziestki decyduje się na ciążę. Początkowo myśli o rodzicielstwie razem ze swoim niebinarnym partnerem CJ-u, ostatecznie jednak przechodzi cały proces samodzielnie, posiłkując się wsparciem rodziny i lokalnej społeczności.  McConnell postanowił, że chce udokumentować okres swojej ciąży i porodu, aby temat ojcostwa transmężczyzn, który wciąż jest zmarginalizowany w dyskursie medycznym, mógł zdobyć większą widzialność w sferze publicznej. We współpracy z uznaną brytyjską reżyserką Jeanie Finlay stworzył rodzaj filmowego dziennika, krok po kroku dokumentując cały proces. Film, którego koproducentem było BBC, powstał po części jako projekt edukacyjny (oprócz pokazów na najważniejszych międzynarodowych festiwalach był wyświetlany w publicznej telewizji), a po części jako intymny zapis doznań Freddy’ego. (Michalina Augusiak) 

Partner:
 

YK_Logo_Black@10x.png

FESTIWALE I NAGRODY

Tribeca Film Festival, Sheffield Doc/Fest, Hot Docs Toronto, MIX Copenhagen, Frameline, Chicago International Film Festival, DOXA Documentary Film Festival, Melbourne International Film Festival, Belfast Film Festival, Bergen International Film Festival, Screenwave International Film Festival, Cinema Eye Honours Award, British Independent Film Awards (nominacja w kategorii Najlepszy film dokumentalny)

JEANIE FINLAY

Jeanie 1.JPG

Jeanie Finlay jest jedną z bardziej wyróżniających się obecnie brytyjskich dokumentalistów i dokumentalistek. Jej filmy opowiadają intymne historie, przemawiające do międzynarodowego widza. W „Sound It Out” zaprasza widza za kulisy ostatniego już działającego sklepu z winylami w jej rodzinnym mieście Teesside. W „Seahorse” śledzimy niezwykłą podróż transpłciowego mężczyzny, który zachodzi w ciążę. Wreszcie w nominowanym do nagrody Emmy „Game Of Thrones: The Last Watch” zaglądamy na plan jednego z największych seriali telewizyjnych wszech czasów - „Gra o tron”. Jej filmy, choć zróżnicowane tematycznie, są zrealizowane z tym samym empatycznym podejściem i wynikają z potrzeby przedstawiania na ekranie przeoczonych i nieopowiedzianych historii. W 2008 roku zainicjowała działalność firmy Glimmer Films, aby mieć możliwość samodzielnego tworzenie ambitnych i angażujących dokumentów dla międzynarodowej publiczności. 

GALERIA

bottom of page