top of page

Sędzia

reż. Erika Cohn / Palestyna, USA / 2017 / 81 min.

Sekcja: Lepsze jutro?

TWÓRCY

Reżyseria: Erika Cohn

Zdjęcia: Amber Fares

Montaż: Sara Maamouri, Ken Schneider

Dźwięk:  Omar Fadel

Muzyka: Omar Fadel

Producenci/tki: Erika Cohn, Jennifer Jordan, Sara Maamouri, Amber Fares, Mark Lipson

Produkcja: Three Judges, Idle Wild Films., and Independent Television Service (ITVS)  

Właściciel praw: r*co films

Język: arabski

 

www.thejudgefilm.com

OPIS

Kholoud Al-Faqih to bardzo silna osoba. Wbrew obiegowym przekonaniom, jedyna na Bliskim Wschodzie kobieta orzekająca w sądzie szariackim zajmuje się w pracy głównie przemocą domową, rozwodami i kwestiami opieki nad dziećmi. A te bywają bardzo trudne w Palestynie, gdzie tradycyjnie ostatnie słowo należy zwykle do mężczyzny. Kobieca perspektywa, jaką przyjmuje Kholoud, to często jedyna szansa na sprawiedliwy wyrok. Ale wśród zwierzchników Kholoud nie brakuje konserwatystów, którzy kwestionują zasadność piastowania tak eksponowanego stanowiska przez kobietę. Kiedy w Ministerstwie Sprawiedliwości do głosu dochodzą radykałowie, tytułowa sędzia znajduje się w naprawdę trudnej sytuacji. (Konrad Wirkowski)

Partner:
 

watch_dosc_wiekszy_rozmiar_png.png

FESTIWALE I NAGRODY

Toronto International Film Festival, IDFA - International Documentary Film Festival Amsterdam, DOC NYC, Full Frame Documentary Film Festival, ONE WORLD International Human Rights Documentary Film Festival, DOCVILLE - Documentary Film Festival Leuven, Tromsø International Film Festival, San Francisco International Film Festival (Nagroda Golden Gate), International Women’s Film Festival, Cleveland International Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, Nagroda Peabody

ERIKA COHN

ErikaCohn_Headshot.jpg

Erika Cohn jest laureatką nagrody Emmy, reżyserką i producentką, którą magazyn „Variety” uznał w 2017 roku za jedną 10 najważniejszych twórczyń filmowych. Współreżyserowała i współprodukowała film „In Football We Trust” - pełnometrażowy dokument nagrodzony nagrodą Emmy o młodych mężczyznach z wysp Pacyfiku, którzy podążają za swoimi marzeniami o zawodowej grze w amerykański football. Premiera filmu miała miejsce w 2015 roku na festiwalu Sundance. W 2013 roku Erika założyła firmę Idle Wild Films, która wyprodukowała trzy pełnometrażowe dokumenty i liczne spoty reklamowe, m.in. serię Gatorade’a Win from Within, za co otrzymała nominację do nagrody Webby w 2016 roku. Erika jest również zapaloną fotografką i służyła jako ambasadorka filmowa USA w Izraelu i Palestynie.

GALERIA

bottom of page