sexinsitu
Martyna Miller / Polska / 2019 / 23 min.
Sekcja: Sztuka
TWÓRCY
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, dźwięk, muzyka: Martyna Miller
Występują: Jakub Bolewski, Dobrawa Borkała, Paco Croket, Anti Gonna, Ignacy Hryniewicz, Edka Jarząb, Dylan Kerr, Aleksandra Kluczyk, Katarzyna Korytowska, Marta Malikowska, Elan Mehl, Anastazja Pataridze, Michał Perła, Jerzy Ryll, Piotr Sędkowski, Anka Stankiewicz, Marta Zdanowicz, Rafał Żarski
Producenci/tki: Martyna Miller
Produkcja: Dream Adoption Society, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Właściciel praw: Martyna Miller
Język: bez dialogów
OPIS
„sexinsitu” to projekt, który ma na celu tworzenie i rozwijanie nowej seksualnej wizualności, przywracając jej żywy wymiar. Odrzuca on pornograficzną estetykę i obrazy przedstawiające seks jako towar, mające zadowolić widzów. Zamiast tego powstają obrazy, które umieszczają seksualność w sferze emocji, bliskości i relacji. Nagrania powstałe w ramach projektu nie ukazują scen seksu, są fizycznym odtworzeniem poszczególnych wspomnień związanych z doświadczeniem seksualnym uczestników, przedstawionych przez nich indywidualnie.
Pojedyncze ciało umieszczone w przestrzeni, bez partnera, przywołujące wspólne wspomnienia prowokuje pytania o odpowiedzialność i przyjemność, jak również o rolę i funkcję ciała, umysłu i pamięci podczas doświadczania przyjemności, kochania i/lub budowania relacji. „sexinsitu” problematyzuje ludzką seksualność w kontekście filozoficznym, przedstawiając seks jako coś osobistego, ale nie prywatnego - stanowi próbę przywrócenia seksualności wymiaru społecznego.
Partnerzy:



MARTYNA MILLER

Artystka interdyscyplinarna, reżyserka i antropolożka. Studiowała w Warszawie i Sarajewie, obecnie przygotowuje doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współzałożycielka duetów Polanki i PDP, założycielka kolektywu TYNA. Od 2017 roku stoi na czele projektu DOMIE w Poznaniu, eksperymentalnego kolektywu działającego na pograniczu sztuki, architektury i nauk społecznych. W swoich projektach, poruszających się w przestrzeni pamięci i ciała, sięga po alternatywne metody komunikacji, możliwości współczesnej transgresji i przechowywania wiedzy. Porusza się na polu sztuk wideo, performansu i dźwięku. Jej prace często tworzą cykle, kolekcje, gesty, fragmenty szerszego konceptu. Od 2016 roku pracuje nad projektem „sexinsitu”, opierającym się na dokumentacji solowego odtwarzania wspomnień seksualnych różnych osób.
GALERIA


