top of page

Siostrzeństwo

reż. Irene Lusztig / USA / 2018 / 101 min. / warszawska premiera

Sekcja: HERstorie

TWÓRCY

Reżyseria: Irene Lustig

Scenariusz: Irene Lustig

Zdjęcia: Irene Lustig

Montaż: Irene Lustig

Dźwięk: Maile Colbert

Producenci/tki: Irene Lustig

Produkcja: Komsomol Films

Właściciel praw: Women Make Movies

Język: angielski

 

http://yoursinsisterhood.net

WMMlogo TO USE.jpg

OPIS

Mieszkająca w Atlancie kobieta skarży się na molestowanie seksualne. Młoda policjantka słyszy od przełożonych, że nie zamierzają zatrudniać kobiet. Nastolatka po raz pierwszy przyznaje się do tego, że nie pociągają jej mężczyźni, a mężatka nie zamierza już dłużej udawać orgazmów. Brzmi znajomo? Mimo to przytaczane w „Siostrzeństwie” historie nie przydarzyły się wczoraj, tylko ponad 40 lat temu. Reżyserce Irene Lusztig udało się nakłonić nieznajome kobiety, by przeczytały na głos listy wysłane w latach 70. do redakcji magazynu „Ms.” - uważanego za pierwszą mainstreamową gazetę feministyczną w Stanach Zjednoczonych. Większość z prezentowanych listów nigdy nie została opublikowana. Kobiety, które czytają je teraz w filmie Lusztig, nie zawsze zgadzają się z ich treścią. Nerwowo zerkając w kamerę, zastanawiają się nad tym, co oznacza dziś kobieca niezależność, i dzielą się własnymi problemami. Feministką można być na więcej sposobów niż jeden - zauważa młoda dziewczyna, powtarzając słowa dawnej czytelniczki. Szkoda tylko, że większość problemów wciąż pozostaje taka sama. (Marta Balaga)

Podziękowania za wsparcie dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Partnerzy:
 

logo_ofemin.png
KongresKobiet_logo_pion_gradient.png

FESTIWALE I NAGRODY

Berlinale, Hot Docs Toronto, Melbourne International Film Festival, BFI London Film Festival, AFI Docs, Camden International Film Festival, RIDM - Montreal International Documentary Festival, Frameline, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, DocLisboa, Documenta Madrid, Docaviv, Antenna Documentary Film Festival, Cork Film Festival

IRENE LUSZTIG

Lusztig headshot_2018.jpg

Irene Lustig jest twórczynią filmową, researcherką, a amatorsko zajmuje się krawiectwem. Jej prace filmowe i wideo wydobywają stare obrazy i technologie, aby nadać im nowych znaczeń, ożywić zapomniane i zaniedbane historie. W swoich najnowszych pracach koncentruje się na publicznym feminizmie, języku i historii kobiet i ich ciała. Z pochodzenia jest Rumunką, ale urodziła się w Wielkiej Brytanii. Dorastała w Bostonie, a na różnych etapach swojego życia mieszkała również we Francji, Włoszech, Rumunii, Chinach i Rosji. Aktualnie mieszka w Santa Cruz, gdzie wykłada na tamtejszym uniwersytecie jako profesorka filmu i mediów cyfrowych.

GALERIA

bottom of page