top of page
Premiera filmu „Jina" oraz spotkanie z reżyserką i bohaterkami

Rozmowa po pokazie filmu „Jina” reż. Emilia Pluskota z udziałem reżyserki i bohaterek

location-icon-transparent-background-5.jpeg

16.09.2023 godz. 14:00 Kinoteka

Zapraszamy na spotkanie po filmie „Jina" z udziałem reżyserki 𝐄𝐦𝐢𝐥𝐢𝐢 𝐏𝐥𝐮𝐬𝐤𝐨𝐭𝐲 oraz 𝐛𝐨𝐡𝐚𝐭𝐞𝐫𝐞𝐤 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐮.

Warszawska premiera filmu ma miejsce w pierwszą rocznicę śmierci Mahsy Jiny Amini - młodej Iranki kurdyjskiego pochodzenia, która została zamordowana z rąk policji obyczajowej, wysłanników Islamskiej Republiki Iranu. To także rocznica wybuchu protestów w Iranie, w których biorą udział wszyscy ci, którzy marzą o wolności. I rocznica początku zmian, które chcemy wspierać.

Pokaz filmu jest częścią szerszych, całodniowych obchodów w Warszawie „Woman, Life, Freedom. It's All About Iran". Więcej informacji znajdziecie w wydarzeniu: https://fb.me/e/tOmET1tEj

„Jina" to historia sześciu irańskich kobiet, które dzielą się doświadczeniami z życia w państwie pod władzą Islamskiej Republiki. Opowiadają o swoich obawach i marzeniach na temat Iranu. Ich świadectwa nawiązują do historii Jiny Mahsy Amini, irańskiej kobiety kurdyjskiego pochodzenia, która została śmiertelnie pobita przez policję obyczajową w Iranie 16 września 2022 r. Przyczyną morderstwa były wystające spod jej hidżabu włosy. Śmierć młodej dziewczyny wywołała falę protestów, których hasło brzmi: „kobieta, życie, wolność”. Poprzez historie irańskich kobiet, które identyfikują się z Jiną – serię nagrań z protestów i dowodów na policyjną przemoc – dowiadujemy się od wewnątrz o emocjach stojących za rewolucją i nadziejach na wolny Iran.

Rozmowę po filmie poprowadzi 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚ł 𝐑𝐞𝐳𝐚𝐳𝐚𝐝𝐞𝐡 𝐚𝐤𝐚 𝐈𝐫𝐚𝐧́𝐜𝐳𝐲𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞.

Zachęcamy do dołączenia do siostrzanego, solidarnościowego wydarzenia „Woman, Life Freedom I It's All About Iran”:

https://www.facebook.com/events/824528389304582/

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

bottom of page